Arjantin alarma geçti: Zehirli kokain en az 20 kişiyi öldürdü

Ülkenin Buenos Aires eyaletinde uyuşturucuyu aldıktan sonra 20'den fazla kişinin öldüğü ve 74 kişinin de hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Sağlık 04.02.2022, 13:58
Arjantin alarma geçti: Zehirli kokain en az 20 kişiyi öldürdü

84 kişi şu anda yoğun bakım altında, 20'si entübe edildi, ancak yetkililer başka kurbanların evde yalnız öldüklerinin tespit edilmesiyle ölü sayısının artmasından korkuyorlar.

Buenos Aires eyaletinin Sağlık Bakanı Nicolás Kreplak yaptığı açıklamada, onlarca kurbanın genellikle Covid-19 hastaları için ayrılmış yoğun bakım ünitelerinde entübe edildikten sonra kurtarıldığını söyledi.

Kreplak, çok sayıda hastanın gözaltında tutulduğu Bocalandro Hastanesi’nin dışında gazetecilere verdiği demeçte, "Pandemi hazırlığımız olmasaydı, kurbanların sayısı çok daha yüksek olurdu" dedi.

Arjantin başkentindeki yetkililer, uyuşturucuların Buenos Aires'in kuzeyindeki San Martin banliyösünde yoksul bir mahallede satıldığını, ancak uzmanların hala maddeyi ölümlere neden olup olmadığını belirlemek için analiz ettiğini söyledi. Polis, ölümlerle ilgili olarak bir düzine kişinin tutuklandığını söyledi.

‘ÇETE SAVAŞLARININ BİR PARÇASI’

Yetkililer, uyuşturucuların içeriğinin çeteler arasında devam eden bir çatışma nedeniyle kasıtlı olarak değiştirildiğini öne sürdüler. Yetkililer başlangıçta, uyuşturucuları satın aldıktan sonra Salı günü sekiz çete üyesinin öldüğünü söylediler, ancak bu sayı hızla arttı. San Martin Başsavcısı Marcelo Lapargo, zehirli maddenin acilen piyasadan çekilmesi gerektiğini savunarak, son 24 saat içinde kokain satın alan herkesi uyardı.

Arjantin, ABD ve Uruguay'dan sonra Amerika Kıtası'nda kişi başına en yüksek üçüncü kokain tüketim oranına sahip. Infobae gazetesinin haberine göre, yasadışı uyuşturucu ticareti 2017 yılında Arjantin'de 1,1 milyar doları buldu. (RT - Guardian)

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu