Aşı olan Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, Coronavac'ın yan etkilerini açıkladı

Türkiye genelinde corona virüsü aşılamasına başlandı. Çin aşısı Coronavac'ı ilk yaptıranlardan olan Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşının ilk yan etkilerini açıkladı: Uygulanma bölgesinde ağrı, baş ağrısı, yorgunluk, kas-eklem ağrısı...

Sağlık 14.01.2021, 15:00
Aşı olan Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, Coronavac'ın yan etkilerini açıkladı

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşının yan etkilerinin 48 saat içinde geçtiğini belirterek, "Baş ağrısı, yorgunluk, kas-eklem ağrısı, uygulama bölgesinde ağrı gibi istenmeyen yan etkileri var. Aşıya bağlı alerjik reaksiyonlar gözlenebiliyor nadir de olsa. Aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde bu durumlara karşı gerekli tedbirler alındı. Aşı yapılan kişi ilk 15 dakika izleniyor. Alerjik tepkimeye karşı da önlemlerimiz hazır durumda bekletiliyor" şeklinde konuştu. 

AŞI BİLGİLENDİRME PALTFORMUNU

'Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu' ile ilgili de bilgi veren Kayıpmaz, burada aşılananların anlık izlemesinin yapılabildiğini, aşı ile ilgili tüm sorulara da burada cevap bulabileceklerini söyledi. Kayıpmaz, "Sayfayı güncelliyorum ve an be an aşılanan kişi sayısını görüyorum. Her geçen dakika aşılanan kişi sayısı binlerle artıyor. Çok güzel. Her dakika yenilediğimizde daha fazla kişinin aşılandığını görüyoruz, çok mutlu edici bir durum”dedi. 

'AŞI SORULARI BURADA'

Kayıpmaz, "Nasıl aşı olacaksınız, sonrasında kimlere Covid-19 aşısı uygulanacak, aşıların etki mekanizmasının ne olduğu ve aşılarla ilgili sıkça sorulan sorulara buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aşı çeşitleri, uygulanacak kişiler ve yan etkilerle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğine dair bilgileri bu platformda bulabiliyorsunuz. Sıkça sorulan sorular köşesi var; mesela 'Covid-19'u geçirdim yine de aşı yaptırmalı mıyım?' sorusu burada var. Veya 'Covid-19 aşısı emziren kadınlara uygulanabilir mi?' sorusunun cevabını bulabiliyorlar. Mesela 'yumurtaya alerjisi olan aşı oluyor mu?' Aşının üretim sürecinde kullanılmıyor yumurta; bu nedenle alerjisi olan kişiler aşı olabilir. Aşı sözlüğü bulunuyor, aşının tarihçesine bile ulaşabilirsiniz. Aşı takip sistemiyle aşı nakil araçlarının nasıl takip edildiği stok ve soğuk zincirin nasıl takip edildiğini görülebiliyor" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu