Bakan açıkladı: Koronavirüs aşısı randevuyla yapılacak

Bakan açıkladı: Koronavirüs aşısı randevuyla yapılacak Türkiye''ye gelen Covid.19 aşılarının güvenirliliği ve ne zaman vurulacağının tartışmaları sürerken uygulama yöntemi hakkında açıklama geldi. Aşılar Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ile kamu, özel ve üniversite hastanelerinde oluşturulacak Covid-19 aşı uygulama birimlerince yapılacak. Aşı olacak vatandaşlar bu birimlere Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alacakları randevu ile başvuracaklar.

Sağlık 06.01.2021, 06:44 06.01.2021, 06:44
Bakan açıkladı: Koronavirüs aşısı randevuyla yapılacak

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 81 ilin Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği yazı ile bu güne kadar ASM ve bakanlığa bağlı kamu hastaneleri için hizmet veren MHRS'nin kapsamının geniş letildiğini duyurdu. Covid- 19 aşısı uygulama süreciyle birlikte ilk defa özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastaneleri de MHRS sistemine dahil edilmiş olacak. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin imzasıyla göndenilen yazıda "Aşı uygulamasının MHRS sistemi üzerinden randevulu bir şekilde yapılması için sistemde kayıtlı olmayan özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastaneleri de MHRS sistemine tanımlanacaktır. Bu kapsamda MHRS işlemlerini yürütebilecek yetkinliğe sahip bir personelin MHRS sorumlusu olarak Bakanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir" denildi.

VAKALAR ARTTI, AĞIR HASTA SAYISI DÜŞTÜ 

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 194 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 14 bin 494 yeni vaka sayısının olduğu açıkladı. Vaka sayısı düne göre 799 kişi artarak 14 bin 494 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Tespit edilen 1.477 yeni hasta var. Ağır hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Ağır hasta sayısındaki azalmaya bağlı olarak kapplarıma da azalma eğiliminde. Sonuç almak için birlikte ve sürekli mücadele etmeliyiz" dedi. 
 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu