Basit bir egzersiz bile beynin yaşlanmasına yardımcı oluyor

Yeni araştırmalar, hafif bir seviyede düzenli egzersizin bile hafif hafıza sorunları olan insanlara yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

Sağlık 03.08.2022, 17:19
Basit bir egzersiz bile beynin yaşlanmasına yardımcı oluyor

Doktorlar uzun süredir sağlıklı bir beyin zinde kalmasına yardımcı olmak için fiziksel aktivite tavsiye ediyor.

‘HAFIZA SORUNLARI AZALDI’

ABD’de yapılan çalışmada araştırmacılar, hafif bilişsel bozukluk olarak adlandırılan ve bazen Alzheimer'ın habercisi olan bir durum olan, fark edilmesi zor hafıza değişiklikleri olan yaklaşık 300 yaşlıyı inceledi. Yarısına aerobik egzersizler ve geri kalanına kalp atış hızlarını sadece mütevazı bir şekilde yükselten germe ve denge hareketleri verildi.

Wake Forest School of Medicine'de bir sinirbilimci olan baş araştırmacı Laura Baker, bir yıl sonra bilişsel testlerin genel olarak her iki grubun da kötüleşmediğini gösterdiğini söyleyerek “Beyin taramaları, hafıza sorunlarının azaldığını gösterdi” dedi. Karşılaştırma yapacak olursak, beyin sağlığına ilişkin uzun süreli bir başka çalışmada egzersiz yapmayan benzer hafif bilişsel bozukluk hastaları bir yıl boyunca önemli bilişsel düşüş yaşadı.

‘KAN AKIŞINI ARTTIRIYOR’

Alzheimer Derneği Uluslararası Konferansı'nda verileri sunan Baker, sonuçların "bunun herkes için yapılabilir olduğunu gösteriyor” dedi ve “Sadece çok ter atacak kadar sağlıklı yaşlılar için değil” diye ekledi.  Alzheimer Derneği Baş Bilim Yetkilisi Maria Carrillo, önceki araştırmaların, herhangi bir türden düzenli fiziksel aktivitenin zararlı iltihaplanmayı azaltabileceğini ve beyne giden kan akışını artırabileceğini bulduğunu söyledi. (AP)  

Yorumlar (0)
22
açık