ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  Pazar esnafını gezdi... Balıkçıdan İmamoğlu'na destek!

  Zeytinburnu'nda pazar alanını gezen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, bir balıkçının sevgi gösterisinde bulunarak, “Baba kurtuluş sende, bizi sen kurtaracaksın” demesi üzerine “Hep beraber kurtulacağız” diyerek karşılık verdi. 

 • 2

  Darbeci generalden 'İkili ifade'

  İstanbul'daki "ana darbe" davasında 88 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Tuğgeneral Aydoğdu, soruşturma sırasında darbe girişimini kabul ederken, mahkeme aşamasında ifadesini değiştirerek inkar yolunu seçti.

 • 3

  Marketler de tanzim satışa başladı!

  Hükümetin pahalı sebze-meyve fiyatlarına karşı önlem olarak başlattığı tanzim satış uygulamasıyla birlikte hem çarşı pazarda hem de marketlerde fiyatlarda ciddi düşüşler başladı.Hatta marketlerden bazıları 'tanzim' etiketleriyle satış yapıyor. PolemikHaber olarak bizde o fiyatları özel olarak görüntüledik.İşte yeni fiyatlar...

 • 4

  Feci kaza: Çok sayıda yaralı var

  Sivas'ta minibüsün devrilmesi sonucu 16 kişi yaralandı.

 • 5

  Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni askerlik sistemini açıkladı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de yaptığı konuşmada müjdeleri art arda sıralayarak yeni askerlik sistemini de açıkladı. İşte detaylar

 • 6

  Asayiş Şube Müdürü intihar girişiminde bulundu

  Hatay Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Mustafa Ateş, makamında beylik tabancasıyla intihar girişiminde bulundu. Ağır yaralanan Ateş, Hatay Devlet hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

 • 7

  Atıklar zehirli çıktı

  Büyükçekmece'de göl havzasına bırakılan 60 çuval kimyasal sanayi atığının, yapılan incelemenin ardından zehirli olduğu tespit edildi.

Bilim insanları son noktayı koydu! Bira şaraptan önce mi içilmeli, sonra mı?

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, şaraptan önce bira içilmesinin veya şaraptan sonra bira içilmesinin 'akşamdan kalma' hissine olumlu ya da olumsuz herhangi bir etkisi bulunmuyor. 

Bilim insanları son noktayı koydu! Bira şaraptan önce mi içilmeli, sonra mı?

Yeni yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, şaraptan önce bira içilmesinin ertesi gün daha rahat hissettireceği inanışının bir efsaneden ibaret olduğu ortaya çıktı. Bunun yanında, şaraptan sonra bira içmenin ertesi gün daha kötü hissettireceği inanışı da doğru değil.

Birçok kültürde alkol alma alışkanlıklarına ve tüketilen alkolün sıralamasının insan üzerinde değişik etkilere yol açabileceğine ilişkin inanışlar bulunsa da, şarap ve bira için bilinenlerin birer efsaneden ibaret olduğu ortaya çıkarıldı. 

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, şaraptan önce bira içilmesinin veya şaraptan sonra bira içilmesinin 'akşamdan kalma' hissine olumlu ya da olumsuz herhangi bir etkisi bulunmuyor. 

Forbes'tan Victoria Forster'ın haberine göre, çok sayıda insan üzerinde test edilerek yapılan araştırmanın sonuçlarında, bira-şarap ikilisinin insan üzerinde olan etkileri bakımından hangi sıralamayla tüketildiğinin fark etmediği belirtildi.

Yapılan çalışmanın kıdemli yazarı, Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacı Dr. Kai Hensel, konuyla ilgili olarak "İnsanların eğlenceli bulacağı ve bilimi eğlenceli hale getirecek, ancak, son derece titiz bir araştırma yapıp yapamayacağımızdan emin olmak istedik" ifadelerini kullandı.

'BİLİM ADINA SARHOŞ OLMAK İSTEYEN' 300 GÖNÜLLÜ

Planlanması ve onaylanması iki yıldan fazla süren çalışmada, 300 kişi 'bilim adına sarhoş olmak' için gönüllü oldu ve bu kişilerin 90 tanesi seçim kriterlerini geçerek çalışmanın tüm bölümlerini tamamladı. Katılımcılar ayrıca, 'Önce bira sonra şarap içenler', 'Önce şarap sonra bira içenler' ve 'yalnızca şarap ve bira içenler' olarak üç gruba ayrıldı.
Her çalışma gününün ardından ise katılımcılardan sarhoşluk derecelerini 0 ile 10 arasında derecelendirmeleri ve kusup kusmadıklarını da raporlamaları istendi.

Katılımcılar ise, ertesi gün yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, mide ağrısı, kalp çarpıntısı ve iştah kaybı gibi belirtiler baz alınarak hazırlanan 'Akut akşamdan kalma ölçeği' üzerinden kendi durumlarını puanladılar.

SIRALAMA FARK ETMİYOR

Çalışmada, bira veya şarabın tüketilme sırasına bakılmaksızın, akşamdan kalma puanında bir fark olmadığı sonucuna ulaşıldı.
Bununla birlikte, çalışma sırasında algılanan sarhoşluğun ve kusmanın, daha ağır bir akşamdan kalma deneyimi yaşayan kullanıcıların daha güçlü bir içki içme olasılığı ile ilişkili olduğu belirlendi.

Hensel, bu durumu "Alkol aldıktan sonraki gün ne kadar kötü hissedileceğini tahmin edebilmenin güvenilir tek yolu, ne kadar fazla içildiğini ve alkol alınan esanada nasıl hissedildiğine dikkat etmek. Alkol tüketimi esnasında, bu tür işaretlere dikkat edilmeli" ifadeleriyle açıkladı.

'KENDİ BAŞLARINA İÇEBİLECEKLERİNDEN FAZLA VERMEDİK'

Deney esnasında katılımcılara, çoğu ülkede 'aşırı tüketim' sayılabilecek miktarda alkol verildiği ve bunun içn etik kurulundan izin alındığı öğrenilirken, Hansel, ortaya çıkabilecek risklere karşı alınan önemleri şu şekilde anlattı:

"Katılımcılara, kendi başlarına içebileceklerinden fazla alkol vermedik ve tıbbi gözetim altında tuttuk. Gönüllü olan herkes genç ve sağlıklıydı ve her zaman oldukları gibi sarhoş olacaklardı."

Titizlikle tasarlanan çalışmada, her katılımcı tam olarak aynı büyüklükteki bardaklarla alkol tüketti ve katılımcılara her çalışma gününün sonunda uyumadan önce kendi vücut ağırlıkları ve ihtiyaçlarına oranla hesaplanan miktarlarda su verildi.

'SIRALAMANIN ETKİSİNİN OLMASI MÜMKÜN DEĞİL'

Utrecht Üniversitesi'nde Utrecht Farmasötik Bilimler Enstitüsü ve 'Uluslararası Akşamdan Kalma Araştırma Grubu'nun kurucusu Joris Verster de, çalışmayla ilgili olarak "Bu çalışma, alkolün etkisiyle alakalı yaygın inanışları değerlendirmek için hazırlanan ilginç bir çalışma. Sonuç olarak, bira-şarap veya şarap-bira sekansının ertesi günkü akşamdan kalma hissi üzerinde bir etkisinin olması mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Hensel ise, akşamdan kalma hissinin alkol alışkanlıkları üzerinde uyarıcı bir etkisi olduğunu söyleyerek

"Tatsız bir akşamdan kalma hissinin en azından bir faydası bulunuyor. Bu durum, davranışlarını değiştirmek için insanlara yardımcı olabilecek koruyucu bir uyarı işaretidir. Başka bir deyişle, hatalarımızdan ders almamıza yardımcı olabilirler" dedi.


DİĞER HABERLER

Brexit krizi büyüyor...Havayolu devinden iflas kararı...

İngiltere'de Brexit iflası!

Rusya'dan önemli adım!

ABD uçakları Venezuela sınırında

''Çatışma ortamı oluşturmaya çalışıyorlar''

BM duyurdu! İlk kez göndere çekildi

Demet Akalın'a hırsız şoku!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Brexit krizi büyüyor...Havayolu devinden iflas kararı...

İngiltere'de Brexit iflası!

Rusya'dan önemli adım!

ABD uçakları Venezuela sınırında

''Çatışma ortamı oluşturmaya çalışıyorlar''

BM duyurdu! İlk kez göndere çekildi