Bir kola kutusu etmeyen virüsler 2,3 milyon can aldı

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve dünyayı kasıp kavuran yeni tip corona virüs, şu ana kadar 100 milyonun üzerinde kişiyi enfekte ederken 2.36 milyon cana mal olurken İngiltere'de yapılan bir araştırmada dünyadaki virüs miktarının bir kola kutusu dahi etmediğini ortaya çıkardı.

Sağlık 12.02.2021, 15:43
Bir kola kutusu etmeyen virüsler 2,3 milyon can aldı

İngiltere'nin Bath Üniversitesi’nde matematik çalışmalarıyla tanınan matematikçi Kit Yates, virüs hakkında farklı tarzda bir araştırma yürüttü.

2 MİLYARA YAKIN VİRÜS PARÇACIĞI

Dünya üzerinde 1,5-2 milyar arasında corona virüs parçacığı bulunduğunu kaydeden Yates, tüm bunların bir kola kutusunu dahi dolduramayacak hacimde olduğunu belirtti.

KÜÇÜK AMA ETKİSİ BÜYÜK

Ünlü matematikçi, bu kadar küçük boyutlara sahip corona virüsün böylesine büyük bir yıkıma yol açtığını belirtirken "Geçen yıl ortaya çıkan tüm sıkıntıların, zorlukların ve can kaybının sadece birkaç ağız dolusu bir hacme sahip olması gerçekten de şaşırtıcı" ifadelerini kullandı.

NANOMETRE İLE ÖLÇÜLÜYOR

Bu virüs parçacıklarını nanometre (metrenin yüzde biri) bazında gerçekleştirilerek ölçümlendiğini söyleyen Yates, virüs çapının 80-220 nanometre arasında olduğunu dile getirdi.

KOLA KUTUSUNDAN AZ

Dünyada üzerinde 1,5 – 2 milyar arasında virüs parçacığı bulunduğunu söyleyen Yates, virüs hacminin toplamda 160 mililitre olduğunu ve bir kola kutusundan bile az olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
22
açık