CHP''den yoğun bakım raporu: Yoğun bakım şartlarını sağlamayan yerler çevrilmeye çalışılıyor

CHP''den kritik yoğun bakım raporu! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan sağlıkçılar yoğun bakımda yaşanan sorunları ele aldı. Corona virüsü vakalarının artmasıyla sorunların yaşandığı yoğun bakım ile ilgili tespitler de yapıldı.

Sağlık 16.12.2020, 07:44 16.12.2020, 07:44
CHP''den yoğun bakım raporu: Yoğun bakım şartlarını sağlamayan yerler çevrilmeye çalışılıyor

Yoğun bakım, anestezi ve acil tıp uzmanları ile yoğun bakım hemşireleri, teknisyen ve teknikerlerinin temsilcilerinin katıldığı toplantının ardından konuyla ilgili bir çalışma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, hazırladığı raporda şu tespitlerde bulundu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi

* Uzman eksikliği: Uzman eksikliği nedeniyle yeni açılan hastanelerde, pratisyen doktorların ve yoğun bakımla alakası olmayan branş hekimlerinin görevlendirilmeleri bu yoğun bakımlar için sıkıntı oluşturuyor. Hemşire ve personel olmadan, yoğun bakım şartlarını sağlamayan yerler yoğun bakıma çevrilmeye çalışılıyor. Bu nedenle etkin bir tedavi sağlanamıyor. 

* Yatağı artırmak çözüm değil: Türkiye’de pandemi süreci yoğun bakımda çalışanların üzerine atılmış durumdadır. Salgınlar tedavi edilerek önlenemez, yoğun bakımda önlenemez, hastane yatağı artırılarak da önlenemez. 

* Servise geçişler 3-4 gün: Yaşanan pandemi sürecinde acil servisler yetersiz kaldı. Dünyada acil servisten yoğun bakıma geçiş süresi 2-24 saat arasında değişirken sağlıkta devrim yaptığını iddia eden AK Parti iktidarında Türkiye’de 3-4 güne çıkmış durumdadır. Acil servislerde kaç yatağın dolu ya da boş olduğu değil, yoğun bakım ihtiyacı olan hastanın ne kadar beklediği önemli. 

* Estetik yapılıyor: Pandemi gerekçesiyle birçok ameliyat yapılmazken; 1 Haziran’daki açılım ile elektif ameliyatlar yapılmaya başlandı. Risk oluşturabilecek birçok hastanın ameliyatı bekletilirken estetik ameliyatlar sürüyor. 

* Ek ödemelerde adaletsizlik: Sağlık çalışanları için bakanlığın açıkladığı performans adı altında verilecek ek ödemede büyük adaletsizlik yapılıyor. Bu kapsamda 7 ile 22 bin lira arasında değişen adaletsiz bir dağılım oluşturuldu. Yan yana çalışan sağlık emekçilerinin bir kısmı 7 lira alırken, küçük bir kısmı da 22 bin lira aldı.

Yorumlar (0)
16
açık