Çin aşısı olan gazeteci Kemal Öztürk corona virüse yakalandı!

Çin aşısı olan gazeteci corona virüse yakalandı! 19 Aralık’ta Çin''li şirket Sinovac''ın geliştirdiği CoronaVac aşısını yaptıran gazeteci Kemal Öztürk, 48 saat sonra bazı yan etkiler hissettiğini anlattı.  Bunun üzerine 22 Aralık''ta corona virüs testi yaptırdığını belirten Öztürk, testinin pozitif çıktığını söyledi.

Sağlık 23.12.2020, 14:56 23.12.2020, 14:56
Çin aşısı olan gazeteci Kemal Öztürk corona virüse yakalandı!

Kemal Öztürk yaşadıklarını Fox Tv'de Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya'ya şöyle anlattı:

*Bir grup gazeteci aşı çalışmalarında gönüllü olduk. Bu kapsamda süreçlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından başlatıldı. 17 Aralık'ta Covid-19 testi yapıldı bize çünkü corona olanlara aşı yapılmıyor. Test sonucum negatif çıktı ve bana, ‘Aşı çalışmalarına katılabilirsiniz' dendi. 19 Aralık'ta ilk doz aşımı oldum. Aşının ardından hafta sonunda Ankara'ya gitmek için yola çıktım. Biraz da soğuğa maruz kaldım üşütmenin etkisiyle vücudumda bazı etkiler görmeye başladım üşüme gibi, kırıklık, halsizlik ve ateş. Yani perşembe günü aşı oldum cumartesi günü başladı. Üçüncü günü artınca doktorlarımı aradım. Doktorlarımız bunun aşının yan etkisi olabileceğini de söylediler. Üşütmeden de kaynaklanabilir dediler fakat test yaparak net sonuca ulaşmaya karar verdiler. İstanbul'a geri döndüğümde sürüntü testi ve kan testi yaptırdım. Dün (22 Aralık) doktorlar beni hastaneye çağırdı ve testimin pozitif çıktığını söylediler. Lakin kan değerlerimin çok iyi olduğunu söylediler. Biliyorsunuz Covid-19'da kanınızı çok etkiliyor. Dolayısıyla benim aşı çalışmalarım durdurulmuş oldu. Ben ikinci doz aşıyı yaptıramayacağım.

AŞI KORUMADI MI?

*Birinci doz aşı yapıldıktan sonra 14 gün içinde antikor oluşturmaya başlıyor fakat vücut için yeterli olmuyor bu. O yüzden ikinci doz aşı yapılıyor 14 gün sonra. 

*İkinci doz aşı yapıldıktan da 14 gün sonra vücut artık virüse karşı direnç gösterecek antikora ulaşmış oluyor. Bu ne demek? Ben birinci doz aşıyı yaptırdığım günden 28 gün sonra vücudum virüse karşı çok güçlü bir bağışıklık kazanmış olacaktı. Bu süre içinde virüsü her an kapma ihtimalim vardı bunu biliyordum. Eskisi gibi kendimi korumaya devam ettim maskemi kullanmaya devam ettim. Benim gibi birinci doz aşıyı yaptırdıktan sonra virüsü kapan ya da ikinci doz aşı yaptırdıktan sonra virüsü kapan örnekler de var Türkiye'de.


 

Yorumlar (0)
21
açık