Çinli yetkililer, şehri virüse karşı koruyamadıkları gerekçesiyle cezalandırılıyor 

Çin'in Xian kentindeki yetkililer, 13 milyon sakininin karantinaya alınmasına neden olan bir Covid-19 dalgasının ardından "iyi çalışmadıkları" için cezalandırılıyor.

Sağlık 25.12.2021, 12:05
Çinli yetkililer, şehri virüse karşı koruyamadıkları gerekçesiyle cezalandırılıyor 

Xian'dan yapılan tüm iç hat uçuşları ve şehirden Cuma günü yapılması planlanan tren seferlerinin çoğu iptal edildi. Yetkililer, salgının Pakistan'dan bir uçağın gelişine kadar takip edildiğini söylüyorlar.

Merkez Disiplin Teftiş Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Xian'daki 26 yetkilinin Covid-19’u önleme ve kontrol etme çabalarında başarısız olmaktan sorumlu tutulduğu söylendi, ancak cezaları belirtilmedi.

OLİMPİYATLAR ÖNCESİ SIKI UYGULAMALAR

Pekin, Şubat ayında Kış Olimpiyatlarını düzenlemeye hazırlanırken Çin, özellikle herhangi bir dalgayısona erdirmeye kararlı. Ülke, sınırlarını yurtdışından gelenlere neredeyse kapatmış durumda ve Olimpiyatlar için gelenler, sıkı sıkıya uygulanan bir "kapalı döngü" içinde tutulacaklar.

Çin'in pandemiyi dizginlemeye yönelik agresif yaklaşımı, yurt içi seyahat ve tüketici harcamalarını kısıtladı ve zaman zaman yerel sanayi üretimini kesintiye uğrattı. Elektrikli araç üreticisi BYD’den yapılan açıklamada, Xian'daki kilitlenmenin operasyonlarını etkilediğini söyledi. (Guardian) 

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu