Corona aşısında son durum... Neler oluyor?

Corona aşısında son durum... Neler oluyor? Türkiye''nin de sipariş ettiği Çin tarafından üretilen koronavirüs aşısı Sinovac''ın ''etkisi'' tartışılırken, dünyada aşı ile ilgili gelişmeler ardı ardına yaşanıyor. İşte 2020''nin kara belası corona virüsten kurtulmak için tek yol olan aşıda son durum...

Sağlık 09.12.2020, 08:31 09.12.2020, 08:31
Corona aşısında son durum... Neler oluyor?

*Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısının ülkede kullanımını geçtiğimiz hafta onaylayan Birleşik Krallık'ta kitlesel aşılamalar başladı. 90 yaşındaki Margaret Keenan, dünyada onaylanmış bir Covid-19 aşısıyla aşılanan ilk kişi oldu.

*ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), kendilerine onayı için başvurulan Pfizer/BioNTech aşısının klinik çalışmalardaki başarı kriterlerini karşıladığını açıkladı. 
FDA raporunu inceleyecek olan bağımsız danışma kurulunun olumlu görüş bildirmesi hâlinde FDA birkaç gün içinde aşıya acil kullanım onayı verebilir.

*Endonezya devletinin sahip olduğu ilaç şirketi Bio Farma, Çin merkezli Sinovac'ın geliştirdiği Covid-19 aşı adayının klinik çalışmalarda elde edilen geçici verilere göre %97 başarı gösterdiğini açıkladı. 
Reuters'a bilgi veren bir şirket sözcüsü, üçüncü faz çalışmalardan veri toplamaya devam ettiklerini söyledi.


 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu