DSÖ: Sputnik V aşısının tesisi konusunda endişeliyiz 

Dünya Sağlık Örgütü, kullanımı Türkiye’de de onaylanan Rus aşısı konusunda endişeli olduğunu belirtti. Sputnik V aşısını nihai onay için gözden geçiren DSÖ, yayınladığı bir raporda, incelediği dört üretim tesisinden birinde kalite kontrol verilerinin ve test sonuçlarının bütünlüğü ile ilgili sorunlar olduğunu söyledi.

Sağlık 24.06.2021, 16:08 24.06.2021, 15:33
DSÖ: Sputnik V aşısının tesisi konusunda endişeliyiz 

DSÖ incelemesi ayrıca, Rusya'nın Başkurdistan kentindeki Pharmstandard-UfaVITA tesisinde çapraz kontaminasyonunyanı sıra aşı gruplarının izlenmesi ve tanımlanmasıyla ilgili endişeleri de tespit etti.

PESKOV’DAN JET YANIT

Şirket yaptığı açıklamada, sorunları çözmek için adımlar attığını ve daha fazla inceleme yapılmasını memnuniyetle karşılayacağını söyledi. Yapılan açıklamada, “Tamamen şeffaf kalıyoruz ve DSÖ ön yeterlilik sürecine devam edeceğiz” şeklinde kaydedildi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gerekli tüm düzeltmelerin yapıldığını söyledi.

Sputnik V aşısı 60'tan fazla ülke tarafından onaylandı, ancak henüz Avrupa İlaç Ajansı(EMA) tarafından onaylanmadı ve yurtdışında gerçek bir dayanışmadan ziyade bir Rus propaganda aracı olarak kullanıldığı yönündeki suçlandı.

(Guardian) 

Yorumlar (0)
25
açık