Dünya Sağlık Örgütü''nden Türkiye itirafı: Haberdar değildik

DSÖ''den Türkiye itirafı: Haberdar değildik Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’deki corona virüsü verilerinden haberdar olmadıklarını açıkladı. DSÖ ayrıca Türkiye için ''Sağlık sistemi çöküş yaşanabilir'' dedi.

Sağlık 06.12.2020, 21:09 06.12.2020, 21:09
Dünya Sağlık Örgütü''nden Türkiye itirafı: Haberdar değildik

Bilinen ilk corona virüsü vakasının 11 Mart'ta tespit edildiği Türkiye için Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) çok tartışılacak bir açıklama geldi.

DW Türkçe'ye konuşan DSÖ Türkiye Ülke ve Avrupa Merkez İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Ofisi Geçiçi Başkanı Dr. Irshad Ali Shaikh, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Halkımızla ilk olarak paylaşmadıklarımızı DSÖ ile paylaşmıyoruz" açıklamasını hatırlatarak "Biz bu verilerin farkında değildik" dedi. Shaikh, tüm dünyada semptom göstermeyenlerin "sessizce virüsün yayılmasına neden olduğuna" dedi.

Shaikh "Türkiye için asemptomatik kişi sayılarının paylaşılması rahatlatıcı, çünkü gerçekten salgının yayılımını engellemekte önemli" dedi.

Shaikh şunları söyledi; 

*Daha fazla test yapmanın sadece pozitif vakaları değil, aynı zamanda yüksek oranda salgını yayma riski olanların ortaya çıkmasını da sağlıyor.

*Türkiye, tıpki diğer ülkeler gibi sokağa çıkma yasağıyla birlikte harekete geçiyor. 

*Umarız ki önemli oranda virüsün yayılmasının önüne geçer ve vaka sayıları düşer.

*Her ne kadar Türkiye'deki hastanelerde durum diğer ülkeler, Avrupa ya da Amerika'daki kadar kötü durumda olmasa da, bu şekilde devam ederse o zaman biz de, sağlık sisteminin, hastane sisteminin çöküşünü yaşayabiliriz.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu