Ev işi yapmak erken ölüm riskini azaltıyor

Ev işi yapmanız için sevindirici bir sebebiniz olabilir... Öyleki ev işi yapmak erken ölüm riskini azaltıyor.

Ev işi yapmak erken ölüm riskini azaltıyor

Norveç'te 36 bin kişinin katıldığı sekiz araştırma sonucuna göre ev işleri erken ölüm riskini azaltıyor. Norveç'teki araştırmacılar çimleri budamanın veya biçmenin de buna dahil olduğunu söylüyor. En az 40 yaşın altında olan gönüllülere aktivilerini takip etmek için giyilebilir cihaz yerleştirildi. Katılımcılar, ne kadar aktif olduklarına bağlı olarak dört gruba ayrıldı. Ortalama olarak altı yıl boyunca izlendiler.

Katılımcıların yaklaşık yüzde altısı (2.149), British Medical Journal'da yayınlanan çalışma sırasında hayatını kaybetti. Araştırmacılar, herhangi bir fiziksel aktivite düzeyinin ölüm riskiyle bağlantılı olduğunu tespit etti. Sonuçlar ikinci çeyrekte en az aktif olanların ölme olasılığının yüzde 52 daha az olduğunu düşündüğünü gösterdi.

En az aktif olan grup yaklaşık 60 dakika hafif, beş dakikada orta aktiviteye katıldılar. Sonuçlar, en aktif ikinci gruptaki katılımcıların yüzde 66 oranında ölüm riskini azalttığını gösterdi. Bilim insanlarına göre, risk en aktif insanlar için yüzde 73 oranında azaldı.

Bu bulgular bir şeyler yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyidir sözünü doğruluyor. Eğer orta derecede yoğun fiziksel aktivite için önerilen seviyelere ulaşamayan biriyseniz, o zaman daha fazla hafif aktivite yapın. Örneğin yürüyebilir ya da çömelme hareketleri yapabilirsiniz.

Çalışma ayrıca, günde 9.5 saat oturmanın da erken ölüm riskini iki katına çıkardığını ortaya koydu. Günün çoğunda uzun süre oturmaktan kaçının. Araştırmalar sandalyenizde çok uzun süre eğimli kalmanın, kalp hastalığı, obezite, diyabet ve kanser dahil olmak üzere bir dizi katilin riskini yükselttiğini göstermiştir.


 

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  Merkel'in durumu kötüleşiyor

  Çin'de Başbakan Li Keqiang ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, titreme nöbeti geçirmemek için milli marşlar okunurken bile yerinden kalkmadı.

 • 2

  Bakan Soylu'dan Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yenikapı'da sergilenen araçlarla ilgili,  yapmış olduğu açıklamada "O da bizim sorumluluk alanımızda. Eğer bir kamu zararı oluşmuşsa biz buna bakarız" ifadelerini kullandı.

 • 3

  Trabzon'u karıştıran görüntü

  Trabzon Akçaabat'ta bulunan Kayabaşı Yaylası'nda Arap turistlerin satın aldığı arsa üzerine yaptıkları iki konutun dış cephesindeki ‘haç' sembolü Trabzon'u karıştırdı. Gelen tepkiler üzerine sembol yıkıldı.

 • 4

  İmamoğlu'ndan Yenikapı'daki araçlarla ilgili ilk açıklama

  Yenikapı'da eski dönemden kalma 'ihtiyaç fazlası' kiralık araçlarla ilgili olarak ilk açıklamayı yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, açıklamasında "Bu ahbap–çavuş ilişkisi bitecek" ifadelerini kullandı.

 • 5

  Son dakika haberi... ABD'den vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat uyarısı

  ABD Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına, Türkiye'nin Güneydoğu illerine ‘terörizm' ve ‘keyfi gözaltılar' nedeni ile seyahat etmeme uyarısı yaptı. 

 • 6

  Muğla'da feci ölüm! Metrelerce yükseklikten yere çakıldı

  Muğla Fethiye'de çalıştığı çatıdan düşen işçi kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olay ile ilgili soruşturma devam ediyor.

 • 7

  Kaftancıoğlu hakim karşısında! 17 yıl hapis cezası isteniyor

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar yargılandığı dava için bugün Çağlayan Adliyesi'nde 3'üncü kez hâkim karşısına çıkacak. Kaftancıoğlu hakkında 17 yıl hapis cezası isteniyor.


DİĞER HABERLER

Günde iki bardak meşrubat içmek ölüme götürüyor

Sadece 3 gün kullanın mucizeye tanık olun

Sürekli tüketenlere kötü haber

Ev işi yapmak erken ölüm riskini azaltıyor

Uyku sorununun nedeni o olabilir

Böbrek taşına karşı 7 etkili önlem

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Gazeteci Levent Uysal'a silahlı saldırı