İklim bilimcisi uyarıyor: İnsanlık tarihinin görmediği facialar yolda 

Önde gelen bir iklim bilimcisi, dünyanın 10 bin yıllık insan uygarlığında görülmemiş tehlikelere doğru gittiğini ve dünyayı daha iyi hale getirme çabalarının şart olduğunu söyledi. 

Sağlık 01.06.2022, 13:46
İklim bilimcisi uyarıyor: İnsanlık tarihinin görmediği facialar yolda 

ABD'deki Nature Conservancy'nin baş bilimcisi ve Texas Tech Üniversitesi'nde profesör olan Katharine Hayhoe, dünyanın iklim krizinden çıkış yolunu insanlığa adapte edemediğini ve hasarı sınırlamak için adaptasyona güvenmenin, sera gazlarını acilen kesmenin yerini tutamayacağı konusunda uyardı.

‘VAR OLMAYACAK BİR GEZEGEN’

Hayhoe, "İnsanlar olup bitenlerin büyüklüğünü anlamıyorlar. Bu, geçmişte gördüğümüz her şeyden daha büyük olacak. Bu eşi görülmemiş bir şey olacak. Her canlı etkilenecek. Her zamanki gibi sera gazı emisyonlarına devam edersek, mümkün olan bir adaptasyon yok” dedi. 

Guardian’a konuşan iklim bilimcisi, bu etkilerin dünya çapında hissedileceği konusunda uyararak “On yıllar boyunca inşa edilen trilyonlarca dolar değerindeki altyapımız, artık var olmayacak bir gezegen için inşa edildi” dedi. Modern hayatın tamamının tehlikede olduğunu ekleyerek “İnsan uygarlığı, istikrarlı bir iklime dayanmaktadır. Ancak istikrarlı aralığın ötesine geçiyoruz” diye ekledi. (Guardian)
 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu