İlginç araştırma: Lahana, doğmamış bebeklerin yüzünü buruşturuyor 

Araştırmacılar, fetüslerin rahimde sebzelere maruz kaldıklarında ağlayan bir ifade sergilediklerini gözlemlediler.

Sağlık 22.09.2022, 14:33
İlginç araştırma: Lahana, doğmamış bebeklerin yüzünü buruşturuyor 

Önceki araştırmalar, yiyecek tercihlerimizin doğumdan önce başlayabileceğini ve annenin beslenmesinden etkilenebileceğini öne sürse de, ekip, yeni araştırmanın, doğmamış bebeklerin farklı tatlara verdiği tepkiye doğrudan bakan ilk araştırma olduğunu söylüyor.

Araştırmanın yazarlarından Prof. Nadja Reissland, “Önceden araştırmacılar, doğumdan sonra ne olduğuna ve neyi tercih ettiğine baktılar, ama aslında fetüsün acı veya acı olmayan bir tattan etkilendiğinde yüz ifadelerini görmek, bu tamamen yeni bir şey" dedi.  

Psychological Science dergisinde yazan ekip, amniyotik sıvıda annenin beslenmesinden gelen aromaların bulunduğunu kaydetti. Tat tomurcukları, 14 haftalık gebelikten itibaren tat ile ilgili kimyasalları algılayabilir ve koku molekülleri, 24 haftalık gebelikten itibaren algılanabilir.

ULTRASON TARAMALARI İNCELENDİ

Fetüslerin belirli tatları ayırt edip etmediğini araştırmak için ekip, İngiltere'nin kuzey doğusundan 18 ila 40 yaşları arasında iki gruba ayrılan yaklaşık 70 hamile kadının ultrason taramalarını inceledi. Bir gruptan ultrason taramasından 20 dakika önce bir kapsül toz lahana, diğer gruptan bir kapsül toz havuç almaları istendi. Annelerin sebze tüketimi, lahana ve havuç grubu arasında farklılık göstermedi.

Ekip ayrıca herhangi bir kapsül verilmeyen 30 kadının taramalarını da inceledi. Tüm kadınlardan, taramalarından bir saat önce başka bir şey yemekten kaçınmaları istendi. Ekip daha sonra, gülme veya ağlamaya benzeyen kombinasyonlar da dahil olmak üzere, fetüslerin bir dizi farklı yüz hareketinin sıklığının analizini yaptı.

HAVUÇ ‘SEVİNİYORLAR’

Sonuçlar arasında, ekip, annenin lahana kapsülü tükettiğinde, iki kat daha sık ağlama ifadesi gösterdiğini buldu. Bununla birlikte, anne bir havuç kapsülü tükettiğinde, fetüsler, anne tarafından bir lahana kapsülü yutulduğunda ya da hiç kapsül alınmadığında yaptıklarının yaklaşık iki katı kadar kahkaha benzeri bir ifade benimsedi.

Araştırmanın yazarlarından Beyza Üstün, ekibin artık bebeklerin doğumdan sonra farklı tatlara verdiği tepkiyi keşfetmeye çalıştığını söyleyerek "Umarım doğum öncesi lahanaya maruz kalırlarsa daha az olumsuz tepki görürüz" dedi. (Guardian) 

Yorumlar (0)
20
açık