Koca''dan mutasyon müjdesi: Rastlanmadı

Koca''dan mutasyon müjdesi: Rastlanmadı İlk olarak İngiltere''de görülen ve dalga dalga dünyaya yayılan mutasyon geçirmiş yeni tip corona virüsü için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca''dan ''şimdilik'' müjdeli haber geldi. Bakan Koca, toplanan örneklerde İngiltere''nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmadığını duyurdu.

Sağlık 26.12.2020, 21:18 26.12.2020, 21:18
Koca''dan mutasyon müjdesi: Rastlanmadı

Halk Sağlığı referans laboratuvarlarının düzenli olarak ülkenin çeşitli bölgelerinden örnekleri incelediğini belirten Sağlık Bakanı Koca "Bu incelemeler kapsamında belirlenen varyasyon ve mutasyonlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılmaktadır" dedi.

Verileri paylaşan Koca şunları söyledi:

*Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere'den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir. 

*Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere'nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır. Düzenli incelemelerimiz devam edecek.

*Ağır hasta sayımızdaki düşüş de devam ediyor. Bu güzel haberleri sürekli hale getirecek olan aşılama programı etkisini gösterene kadar mücadele.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu