Korkutan çalışma: Küresel ısınma yeni salgınlara neden olabilir 

Yeni bir araştırmaya göre, küresel ısınma vahşi hayvanları insanların bulundukları bölgelere göç etmeye zorladığı için, önümüzdeki 50 yıl içinde en az 15 bin yeni türden türe viral bulaşma gerçekleşebilir. Araştırmacılar, bu hayvanların SARS, Ebola veya Zika gibi hastalıkları insanlara yayabileceği ve Afrika ve Asya'nın en fazla risk altında olduğu konusunda uyardı.

Sağlık 01.05.2022, 08:53 01.05.2022, 09:38
Korkutan çalışma: Küresel ısınma yeni salgınlara neden olabilir 

Bazıları Covid-19 pandemisinin büyük olasılıkla bir laboratuvarda başladığını iddia ederken, birçok bilim insanı corona virüsün ilk olarak Çin'in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarından insanlara bulaştığına inanıyor. Canlı hayvanların ve etin yan yana satıldığı bu tür pazarlar, uzun zamandır hayvandan insana viral bulaşmanın sıcak noktaları olarak görülüyordu, ancak bilim insanları şimdi iklim değişikliğinin bu tarz pazar koşullarının küresel ölçekte oluşabileceği konusunda uyarıyorlar.

Nature dergisinde yayınlanan çalışma, küresel sıcaklıklarda iki santigrat derecelik değişikliğin bile altındaki bir artışın bazı vahşi hayvanların yaşam alanlarını insanlarınkine yaklaştıracağını ve potansiyel olarak insanları on binlerce virüsle tanıştıracağını tahmin ediyor. 

‘HER YERDE GEÇERLİ OLACAK’

Georgetown Üniversitesi’nden çalışmanın Başyazarı Colin Carlson, buna en yakın benzetme aslında vahşi yaşam ticaretinde gördüğümüz riskler. Pazarlar konusunda endişeliyiz, çünkü sağlıksız hayvanları doğal olmayan kombinasyonlarda bir araya getirmek, SARS'ın yarasalardan misk kedilerine, ardından misk kedilerinden insanlara sıçraması gibi, adım adım ortaya çıkma süreci için fırsatlar yaratıyor. Ancak pazarlar artık özel değil; değişen bir iklimde, bu tür bir süreç doğada hemen her yerde gerçek olacak” dedi. 

KRİTİK HAYVAN YARASA

Çalışmaya göre, yarasalar, bulaşın çoğunu yönlendirecek. Bunun nedeni, bilinen virüs rezervuarları olmaları, tüm memeli türlerinin yaklaşık yüzde 20'sini oluşturmaları ve uzun mesafelere uçabilmeleridir. Araştırmacılar, "yarasa çeşitliliğinin küresel bir sıcak noktası" olarak Güneydoğu Asya'nın yeni iletim için bir parlama noktası olacağı konusunda uyardı. Ancak araştırmacılar, 3 binden fazla memeli türünün muhtemelen yeni habitatlara göç edeceğini ve Afrika'nın Sahel bölgesi, Hindistan ve Endonezya gibi yoğun nüfuslu bölgelerin de risk altında olacağını yazdı. (RT) 
 

Yorumlar (0)
32
az bulutlu