Koronavirüse yakalanan çocuklarda D vitamini eksikliği

Koronavirüse yakalanan çocuklarda tespit edilen gerçek Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Kamil Yılmaz, PCR testi ile tanı konulan çocukların yüzde 72''sinde D vitamini eksikliği tespit edildiğini söyledi.

Sağlık 24.12.2020, 19:30 24.12.2020, 19:30
Koronavirüse yakalanan çocuklarda D vitamini eksikliği

Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Kamil Yılmaz ve Doç. Dr. Velat Şen, kentte koronavirüse yakalanan 40 çocuk üzerinde çalışma yaptı. Klinikte yapılan çalışmalarda çocukların yüzde 72'sinde D vitamini eksikliği ya da yetersizliği tespit edildi.

Dijital yayın yapan bilim dergisi "Pediatric Pulmonology'de de İngilizce olarak yayımlanan çalışma, Sağlık Bakanlığı'ndan da alınan izinle bu çalışma, dünyada koronavirüslü çocuklar üzerine yayımlanan ve D vitaminiyle ilgili ilk çalışma olarak kayıtlara geçti.

YÜZDE 25'LİK KISIMDA D VİTAMİNİ DÜŞÜKLÜĞÜ

Dr. Kamil Yılmaz, yaptıkları çalışmada 40 hastada D vitamini düzeyi çalışıldığını belirterek, "Kronik hastalığı olmayan sağlıklı çocukların 45'inde, yaş ve cinsiyetle eş değer olanlarla yaptığımız bir taramada ise bu hastaların da sadece yüzde 25'lik kısmında D vitamini düşüklüğü olduğunu tespit ettik. İki grubu kendi arasında kıyasladığımızda koronavirüs hastalarında anlamlı oranlarda D vitamini düşüklüğünün daha fazla olduğunu tespit ettik" dedi.

VİTAMİN DÜŞTÜKÇE ATEŞ ARTIYOR

Yaptıkları çalışmada D vitamini eksikliğinin aslında hastalığın şiddetiyle bir korelasyon göstermediğini sadece ateşle negatif korelasyon gösterdiğini saptadıklarını ifade eden Yılmaz, "Yani D vitamini düştükçe ateşin daha fazla olacağını tespit ettik ama onun dışında hastalığı hafif, orta ya da şiddetli geçirip geçirmeyeceğinde D vitamini düzeyinin herhangi bir faktör olmadığını ve etkilenmediğini tespit ettik. Ön çalışma olarak bizim sadece D vitamini düzeyinin koronavirüs hastalarında yaklaşık yüzde 72'lik kısmında düşük olduğunu tespit ettik diyebiliriz" diye konuştu.

GÜNEŞ IŞIĞI VURGUSU

D vitaminiyle ilgili en doğal kullanımın güneş ışığı olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Çocuğun haftada 3 gün yarım saat güneş ışığında kalmasına dikkat edilmeli. Koronavirüs kendi dinamiğini kendi içinde barındıran ve henüz fizyopatolojisi aydınlatılmamış bir hastalık olduğu için D vitaminin sadece düşük olduğunu tespit ettik. Çalışma, Pediatric Pulmonology adlı bir yurt dışı hakemli dergide de yayınlandı. Sanırım koronavirüs hastası çocuklarla ilgili şu ana kadar yapılmış ve yayınlanmış ilk çalışma." 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu