Kuzey Kore Covid-19’un kaynağını buldu: Uzaylılar ve balonlar

Pyongyang yönetiminin devlet medyası, Kuzey Kore'nin Covid-19 salgınının vatandaşların Güney Kore sınırına yakın düşen "yabancı şeylere" dokunmasıyla başladığını iddia etti.

Sağlık 01.07.2022, 14:31
Kuzey Kore Covid-19’un kaynağını buldu: Uzaylılar ve balonlar

Vatandaşlardan, güneyden sınırın ötesine uçmuş olabilecek nesnelere karşı dikkatli olmaları istendi.

Güney Kore’deki aktivistler yıllardır broşürler ve insani yardım göndermek için sınırın ötesine balonlar uçurdu. Buna karşılık Seul, Covid-19’un sınırı bu şekilde geçmiş olabileceğine dair "olasılık" olmadığını söyledi.

Kuzey Kore devlet medyasına göre, resmi bir soruşturma, Güney Kore sınırı yakınında kimliği belirsiz malzemelerle temas ettikten sonra salgının başlarında Covid-19 ile enfekte olan iki kişi buldu.

‘SINIR HATTINDA DİKKATLİ OLUN’ UYARISI

18 yaşındaki bir asker ve 5 yaşındaki bir çocuk, Nisan ayı başlarında Ipho-ri'deki bir tepede nesneleri bulduktan sonra pozitif çıktı. Devlet medyasının haberinde, "O zamandan bu yana, kötü huylu Covid-19 virüsü Kuzey Kore’de hızla yayıldı" denildi ve soruşturma sonucunda, ülkedeki insanlara "sınır hattı boyunca bulunan alanlarda rüzgar ve diğer iklim olayları ve balonlarla gelen yabancı şeylere karşı dikkatli olunması" talimatı verildi.

Garip bir nesne fark eden herkesin, salgın ekibi tarafından hızla kaldırılabilmesi için bunu derhal bildirmesi talimatı verildi.

‘KURULUŞTAN BU YANA EN BÜYÜK SORUN’

Raporda doğrudan Güney Kore'den bahsedilmese de, Seul'deki bakanlık, Kuzey Kore'nin Covid-19’un ülkeye nasıl girmiş olabileceğine ilişkin açıklamasını şiddetle reddetti. Koreler arasındaki kapalı sınır, dünyanın en sıkı korunan sınırlarından biri, ancak iltica edenler ve Güney Koreli aktivistler, yıllardır Kuzey Kore karşıtı mesajlarla bölünme boyunca balonlar fırlatıyor.

Nisan ayının sonundan bu yana Kuzey Kore, test edilmemiş Covid-19 enfeksiyonları olduğuna inanılan 4.7 milyon "ateş" vakaları dalgasıyla mücadele ediyor. Devlet medyası, Kim Jong-un'un Mayıs ayındaki salgını "kuruluşundan bu yana ülkemizin üzerine düşen en büyük kargaşa" olarak nitelendirdi.

Bu yıla kadar dünyaya kapalı ülke Covid-19’u reddederek hiç vaka olmadığını açıklamıştı. Son haftalarda Pyongyang'ın Çin yapımı aşı teklifini kabul ettiğine dair basında çıkan haberlere rağmen, 25 milyonluk nüfusu aşı programının olmaması ve kötü sağlık sistemi nedeniyle savunmasız durumda. (BBC)

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu