Mehmet Ceyhan'dan 'PCR testi kararı'na çok sert tepki

Sağlık Bakanlığı'nın PCR testi zorunluluğunu kararına sert tepki göstere Prof. DR. Mehmet Ceyhan, " Aklım almıyor dedi" dedi.

Sağlık 17.01.2022, 07:19
Mehmet Ceyhan'dan 'PCR testi kararı'na çok sert tepki

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında PCR testiyle tarama zorunluluğu önceki gün kaldırılmış, gazetemize konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan karara, “Bilimsel değil. Bu karar Omicron yayılsın binlerce kiş ölsün” diyerek tepki göstermişti. Dün yayımlanan genelge ile açıklanan PCR testi kararından geri dönülerek, uçakla seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde Covid-19 geçirmemiş kişilerden PCR testi istenilmesine devam edileceği açıklandı. “Kaçıncı defadır karar alıp değiştiriyorlar” diyerek tepki gösteren Ceyhan, “Bilim Kurulu bu kararın sonucunu nasıl düşünemez aklım almıyor. Bu karar yeterli değil” ifadelerini kullandı.

'RİSK DEVAM EDER'

Bakanlığın yeni uygulamasını Cumhuriyet’e değerlendiren Mehmet Ceyhan, kararın yeterli olmadığını belirterek, “Öyle bir yanlış karar alındı ki bunu neticesinde virüs yayılımını bırakın uluslararası yaptırımlarla dahi karşı karşıya kalınabilirdi. Yüksek riskli ülke statüsüne getirilip uçuş yasaklarının gelmesi de an meselesi olurdu. Ancak yapılması gereken bir şey daha var, uçuşta aşısı olmayanlardan PCR testi istiyorsunuz. Ama parası olmayan vatandaşlar uçağa binemiyor. Ankara’dan otobüs, tren ile farklı şehirlere seyahat ediyor. Bu yolculuklarda PCR testi istenmemesi son derece yanlış. Burada da PCR testi istenmeli. Bu uygulama yürürlüğe konmadan Türkiye yüksek riskli ülkeler arasından çıkamaz” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise  sportif müsabakalarda Covid-19’un bulaşma açısından risk taşıdığını söyledi. “Futbol dışındaki karşılaşmalar da bulaşma açısından risk taşıyor. ” dedi.

'BİLİM DIŞI' TEPKİSİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB), genelgeye sosyal medyadan tepki gösterdi. Paylaşımda, “Salgın anlık değişen kararlarla değil, bilimsel verilerle yönetilmeli. SARS-CoV-2 virüsünün uçakta bulaşıp tren ve otobüste bulaşmama gibi bir özelliği yok. Alınan kararlar her zamanki gibi bilim dışı. Toplumu hastalığa mahkûm edenleri bir kez daha istifaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu