Moderna aşısının yüz dolgusu olanlarda yan etki yaptığı ortaya çıktı

Moderna aşısının yan etkisi: Şişme ve iltihaplanma yaptığı bölgelere dikkat Geçtiğimiz günlerde yüzde 94,5 oranında etkili olduğu belirtilen Moderna aşısının kozmetik yüz dolgulu kişilerde yan etki yaptığı ortaya çıktı.

Sağlık 25.12.2020, 14:27 25.12.2020, 14:27
Moderna aşısının yüz dolgusu olanlarda yan etki yaptığı ortaya çıktı

ABD'de büyük umutlarla geliştirilen Moderna aşısının klinik deneylerine katılanlarda kozmetik yüz dolgusu yaptıran kişiler şişme ve iltihaplanma gibi yan etki yaptığı görüldüğü bildirildi.

ABC'de yer alan habere göre, Gıda İlaç Dairesi (FDA) Danışma Komisyonu tarafından bildirilen bu durumun bağışıklık sisteminin tepki göstermesi olarak yorumlandı.

Şişme ve iltihaplanma görülen kısımların tamamında kozmetik dolgu olduğuna değinen dermatoloji uzmanı Dr. Shirley Chi, kolay tedavi edilebilen bu etkilerden dolayı kimsenin aşıdan çekinmemesi gerektiğini belirtti.

FDA, 12 Aralık’ta BioNTech-Pfizer, 19 Aralık’ta Moderna aşısına onay vermişti. Her ikisi de mRNA denilen yeni bir biyoteknolojiye dayanıyor.  Acilen piyasaya sürülmeleri için klinik deneylerden geçirilenlerin sayısı kısıtlı kaldığından ne kadar güvenli olduklarıyla ilgili soru işaretleri tamamen ortadan kalkmayan iki aşının etkililik oranları uzmanlar tarafından beklentilerin çok ötesinde bulundu. 

Yorumlar (0)
25
açık