Öksürüğe iyi gelen bitkisel ürünler | Kuru öksürük nasıl geçer 

Kış aylarında en fazla aranan konuların başında gelir öksürüğün nasıl geçeceği ve öksürüğe hangi bitkisel ürünleri iyi geleceği konusu. Hasta olduğumuzda baş gösteren ve bir türlü geçmeyen öksürüğün evde hazırlanacak karışımlarla nasıl geçirileceği haberimizde bulunuyor.

Öksürüğe iyi gelen bitkisel ürünler | Kuru öksürük nasıl geçer 

Kuru öksürüğü, çocuk öksürüğünü ve bir sürü öksürük çeşidini nasıl geçirebileceğinize dair konular burada. Kış aylarının kendini göstermesiyle birlikte soğuk algınlığına yakalanan bireylerde görünen ve uzun süre geçmeyen öksürüğe neyin iyi geldiği araştırılıyor. Kuru öksürük ve çocuk öksürüğünün nasıl geçeceğini araştıran vatandaşlar, öksürüğe evde iyi gelecek karışımları sorguluyor. 

Öksürüğü geçirmek için evde yapılabilecek besinler

Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelir. Çocuklara uygulamayın.

Bir elmanın kabuğunu soyduktan sonra, bir kaç da çekirdeğini atın, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, biraz da tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanıbilirsiniz.

1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir.

İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. Yetişkin ve çocuk kullabilir.

Ihlamurla ile ayva yaprağı birlikte kaynatılıp içilirse, öksürük geçebilir.

Biraz kekiği su ile kaynatıp içine bal koyup ısıtın. Ilıyan karışımı çok ısıtmadan bebeklere verildiğinde öksürüğü geçirebilir.

Öksürüğe iyi gelecek şeyler

Öksürükten kurtulmak, öksürüğe neden olan hastalıkların öğrenerek, tedavi edilmesi ile mümkün olur. Öksürüğe sebep olan en önemli durumun solunum yolu enfeksiyonları olduğu bilinilirse, bu hastalıklardan muhafaza edilmek öksürük için de bir önlemlidir. Bunun için; Her türlü tozlu ve kirli ortamdan uzak durmak, vücut direncini korumak için düzenli spor veya yürüyüş yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, özellikle kış aylarında yeterli C vitamini almak, halsiz veya yorgun düşmemek için uyku sürelerine dikkat etmek ve vücudu dinlendirmek, Bol sıvı almak gerekmektedir.

Çocuklarda ve bebeklerde öksürük nasıl geçer 

Çocuklarda çoğunlukla kış dönemlerinde görülen hastalıklardan biri olan öksürük, 3-4 gün boyunca devam edebildiği gibi 3-4 haftadan uzun da sürebilir. Çocuklarda kronik öksürük mutlaka ileri tetkikler ile değerlendirilmesi gerekir.

Öksürüğe; Boğaz ağrısı, Burun akıntısı, Ateş Kusma, Baş ağrısı, hışıltı Sık nefes alma, Hırıltı, Zor nefes alma eşlik edebilir.

Pasif sigara dumanına maruz kalma, özellikle hem anne hem babanın sigara içiyor olması çocuklarda başka hiçbir sorun olmaksızın öksürüğe neden olabilir. Çocukların yanında içilmiyor olması bile çocukları bu zararlı etkilerden korumak için yeterli değildir. Evdeki eşyalara (perdelere, halıya, döşemelere…) sinen duman bile pasif içiciliğe neden olur. İdeal olan çocukların yaşadığı bir evde, evin kapalı hiçbir odasında sigara içmemektir (çocuklar o anda odada olmasa bile).

Yapılan tıbbi çalışmalarda pasif sigara dumanına maruz kalan çocuklarda kış aylarında daha sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları görüldüğü kanıtlanmıştır. Ayrıca bu çocuklarda astım gibi alerjik hastalıklarda diğerlerinden daha sık görülür.

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  Meşru olmayan yollara tevessül ediyorlarmış

  Adıyaman'da halka hitap eden Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "bir şeyler duyuyorum. Besni bize kırgın mı ya? Var mı öyle bir şey? Bir şeyler yapıyorlarmış. Meşru olmayan yollara tevessül ediyorlarmış. Bak şunu söyleyeyim; şunu bilin... Bizim trenden inenler bir daha bu trene binemeyecekler. Bu davaya ihanet edenler bu davanın saflarında yer alamazlar" dedi.

 • 2

  ABD'den kritik F-35 ve Patriot açıklaması!

  Geçici ABD Savunma Bakanı Patrick Shanahan, NATO müttefiki Türkiye'nin F-35 alımına ilişkin yaptığı açıklamada, programının parçası olmaya devam edeceğini ancak Patriot füze savunma sistemi satın alması gerektiğini belirtti.

 • 3

  Havalimanı'nda panik! Polis polisi vurdu

  Kayseri Havalimanı'nda görevli polis memuru Eyüp B., tartıştığı mesai arkadaşı polis memuru Ali A.'yı tabanca ile ateş ederek yaraladıktan sonra aynı silahla kendisini vurdu. Yaralanan 2 polis, hastaneye kaldırıldı.

 • 4

  Kılıçdaroğlu: İdam sehpasını kurmazsanız namertsiniz

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Şişli'de seçmenlere seslendi. Kılıçdaroğlu konuşmasında Bana idam sehpası kuracaklarmış. Kurmazsanız namertsiniz" dedi.

 • 5

  Erdoğan'dan terör örgütlerine gözdağı!

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan Van'da halka hitap etti. Terör örgütlerine gözdağı veren Erdoğan, Bir daha hiçbir güç Türkiye'yi yeniden terör örgütlerinin cirit attığı bir ülke haline getiremeyecektir' dedi.

 • 6

  Fuat Oktay: ABD'nin Golan Tepeleri kararı kabul edilemez

  Amerika'nın Golan Tepeleri kararı hakkında açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kararın gayrimeşru ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

 • 7

  Gülben Ergen ile eski eşi Erhan Çelik davasında karar

  Gülben Ergen ile eski eşi Erhan Çelik arasında devam eden bir dava daha sonuçlandı. Gülben Ergen'in şikayeti üzerine, açılan davada mahkeme, 'kişilerin özel hayatına ilişkin görüntüleri hukuka aykırı olarak ifşa etmek' suçundan Erhan Çelik'e 2 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme cezayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevirdi. Mahkeme, Erhan Çelik'in 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına da hükmetti.


DİĞER HABERLER

Bel ve boyun ağrısına dikkat

Düşük karbonhidrat tüketimine dikkat!

Evde sünnet felaketle bitti!

Ne sıklıkta yıkanmak gerekir?

Akraba evliliği epilepsi riskini 40 kat artırıyor

Şeker hastalarında dişlere dikkat

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alişan'dan Buse Varol'a sürpriz doğum günü partisi...

Haber Global'de sarhoş spiker rezaleti!

Nazarbayev iktidarında ve sonrasında Kazakistan

Gülben Ergen ile eski eşi Erhan Çelik davasında karar

UBER, rakibini satın alıyor

Mide bulandıran olay! Aralarında anne babası da var

Erdoğan'dan canlı yayın sürprizi!

Genç kızı tekme tokat acımadan böyle dövdüler