Öksürüğe iyi gelen bitkisel ürünler | Kuru öksürük nasıl geçer 

Kış aylarında en fazla aranan konuların başında gelir öksürüğün nasıl geçeceği ve öksürüğe hangi bitkisel ürünleri iyi geleceği konusu. Hasta olduğumuzda baş gösteren ve bir türlü geçmeyen öksürüğün evde hazırlanacak karışımlarla nasıl geçirileceği haberimizde bulunuyor.

Öksürüğe iyi gelen bitkisel ürünler | Kuru öksürük nasıl geçer 

Kuru öksürüğü, çocuk öksürüğünü ve bir sürü öksürük çeşidini nasıl geçirebileceğinize dair konular burada. Kış aylarının kendini göstermesiyle birlikte soğuk algınlığına yakalanan bireylerde görünen ve uzun süre geçmeyen öksürüğe neyin iyi geldiği araştırılıyor. Kuru öksürük ve çocuk öksürüğünün nasıl geçeceğini araştıran vatandaşlar, öksürüğe evde iyi gelecek karışımları sorguluyor. 

Öksürüğü geçirmek için evde yapılabilecek besinler

Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelir. Çocuklara uygulamayın.

Bir elmanın kabuğunu soyduktan sonra, bir kaç da çekirdeğini atın, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, biraz da tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanıbilirsiniz.

1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir.

İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. Yetişkin ve çocuk kullabilir.

Ihlamurla ile ayva yaprağı birlikte kaynatılıp içilirse, öksürük geçebilir.

Biraz kekiği su ile kaynatıp içine bal koyup ısıtın. Ilıyan karışımı çok ısıtmadan bebeklere verildiğinde öksürüğü geçirebilir.

Öksürüğe iyi gelecek şeyler

Öksürükten kurtulmak, öksürüğe neden olan hastalıkların öğrenerek, tedavi edilmesi ile mümkün olur. Öksürüğe sebep olan en önemli durumun solunum yolu enfeksiyonları olduğu bilinilirse, bu hastalıklardan muhafaza edilmek öksürük için de bir önlemlidir. Bunun için; Her türlü tozlu ve kirli ortamdan uzak durmak, vücut direncini korumak için düzenli spor veya yürüyüş yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, özellikle kış aylarında yeterli C vitamini almak, halsiz veya yorgun düşmemek için uyku sürelerine dikkat etmek ve vücudu dinlendirmek, Bol sıvı almak gerekmektedir.

Çocuklarda ve bebeklerde öksürük nasıl geçer 

Çocuklarda çoğunlukla kış dönemlerinde görülen hastalıklardan biri olan öksürük, 3-4 gün boyunca devam edebildiği gibi 3-4 haftadan uzun da sürebilir. Çocuklarda kronik öksürük mutlaka ileri tetkikler ile değerlendirilmesi gerekir.

Öksürüğe; Boğaz ağrısı, Burun akıntısı, Ateş Kusma, Baş ağrısı, hışıltı Sık nefes alma, Hırıltı, Zor nefes alma eşlik edebilir.

Pasif sigara dumanına maruz kalma, özellikle hem anne hem babanın sigara içiyor olması çocuklarda başka hiçbir sorun olmaksızın öksürüğe neden olabilir. Çocukların yanında içilmiyor olması bile çocukları bu zararlı etkilerden korumak için yeterli değildir. Evdeki eşyalara (perdelere, halıya, döşemelere…) sinen duman bile pasif içiciliğe neden olur. İdeal olan çocukların yaşadığı bir evde, evin kapalı hiçbir odasında sigara içmemektir (çocuklar o anda odada olmasa bile).

Yapılan tıbbi çalışmalarda pasif sigara dumanına maruz kalan çocuklarda kış aylarında daha sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları görüldüğü kanıtlanmıştır. Ayrıca bu çocuklarda astım gibi alerjik hastalıklarda diğerlerinden daha sık görülür.

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  Ev hapsindeki iş adamı infaz edilmişti.... Cinayetten korkunç detaylar

  İzmir'de 'organize suç örgütü' davasının 69 sanığı arasındaki AK Parti eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş'un elektronik kelepçeyle ev hapsindeyken silahlı saldırıda öldürülmesine ilişkin şok detaylar ortaya çıktı

 • 2

  THY'den ABD yolcularına uyarı

  Türk Hava Yolları (THY), Amerika Ulaştırma Güvenlik İdaresi'nin (TSA) aldığı karar uyarınca, İstanbul üzerinden aktarmalı olarak Amerika'ya yapılacak seyahatlerde 100 mililitre üzeri sıvı satışlarının Duty Free yetkililerince kilitli poşetlerin (STEB) içerisinde kapı bölgesine getirilmediği takdirde uçuşa kabul edilmeyeceği kaydedildi.

 • 3

  Ödemeler saat 19.00'da hesapta

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün itibarı ile çiftçilerin hesabına saat 19.00'dan sonra yağlı tohum destek fark ödemelerinin yüzde 70'inin geçmiş olacağımı açıkladı.

 • 4

  Büyüme verileri açıklandı! İşte rakamlar...

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine (Ocak-Mart 2019 dönemi) ilişkin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı.

 • 5

  Yargı reformuyla ilgili önemli açıklamalar!

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Yargıdaki yeni düzenlemelerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.. Bakan Gül İnsan Hakları Eylem planı ile ilgili olarak, “Öz güven içinde ve nerede bir ihlal varsa buna sıfır tolerans gösterilecek şekilde bu belgemizi de yakın zamanda açıklayacağız” dedi

 • 6

  Meteoroloji'den kritik uyarı! O illerde sağanak yağış etkili olacak

  Meteoroloji'den son dakika haberine göre, bazı bölgelerde sağanak yağış etkili olacak. İşte o iller...

 • 7

  Karısına araçla çarpıp tabancayla vurdu

  Adana'da karısına önce hafif ticari araçla çarpıp ardından tabancayla vurduğu ileri sürülen kişi gözaltına alındı. Çevredeki bazı kişilerin kadını kurtarmak için kurusıkı tabancayla havaya ateş açtığı belirlendi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.


DİĞER HABERLER

Yorgun olmanızın sebebini bulamıyor musunuz?

İşte hamilelerin bayramda yapmaması gereken hatalar

Sigara dünyada dört saniyede bir can alıyor

İşte metabolizmayı yavaşlatan 5 hata

Diyet baklava nasıl yapılır?

Doğum sırasında bakteri kaptı, bacaklarını yedi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yer Kocaeli... Denize giren köpeği için canından oluyordu!

Haber Global'de sarhoş spiker rezaleti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşlı kadının seçim sohbeti