Omicron'dan sonra yeni varyant! 'Deltacron'

Koronavirüs ve Omicron varyatının bir uzantısı olan 'Deltacron' adında yeni bir mutasyon ortaya çıktı.

Sağlık 09.01.2022, 07:59
Omicron'dan sonra yeni varyant! 'Deltacron'

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki (GKRY) bir grup bilim insanı, koronavirüsün Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan Deltacron adında yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu.

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya devam ederken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki (GKRY)  bilim insanları virüsün yeni bir mutasyonu olan 'Deltacron'u keşfetti. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki (GKRY) Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarında çalışan bilim insanlarından oluşan ekibin başındaki Dr. Leontios Kostrikis yaptığı açıklamada, koronavirüsü Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan Deltacron adında yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu.

'DELTACRON' OLARAK ADLANDIRILDI

Kostrikis, yeni mutasyonun Omicron’un bazı mutasyonlarıyla birlikte Delta mutasyonun genetik arka planını paylaştığını ve bu nedenle yeni mutasyon keşfinin “Deltacron” olarak adlandırıldığını ifade etti. .

Kostrikis, söz konusu mutasyonun dünyanın başka hiçbir yerinde tanımlanmamış olmasının muhtemel olduğunu ve bu nedenle bu keşfe küresel ilgi olabileceğini söyledi. 

TOPLAM 25 KİŞİDE TESPİT EDİLDİ

Kostrikis, ekibinin 11'i koronavirüs nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda olmak üzere toplam 25 kişide Deltacron tespit edildiğini aktararak, istatiksel analize göre hastaneye yatırılan hastalar arasında söz konusu mutasyonun daha sık görüldüğünü söyledi.

ÖRNEKLER GISAID’A GÖNDERİLDİ

Kosrikis, 25 vakadan alınan örneklerin dün koronavirüsteki değişiklikleri izleyen uluslararası veritabanı olan Grip Virüsü Verilerini Küresel Paylaşma Girişimi'ne (GISAID) gönderildiğini belirterek, “Bu mutasyonun daha patolojik mi yoksa daha bulaşıcı mı yoksa Delta ve Omicron'dan daha mı baskın olacağını gelecekte göreceğiz” ifadelerini kullandı. .

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu