Pfizer-BioNTech aşısının ismi açıklandı: Comirnaty

İsmi açıklandı: Comirnaty Pfizer-BioNTech ortaklığıyla geliştirilen corona virüs aşısının adının ‘Comirnaty’ olduğu duyuruldu. Aşının içeriği de açıklandı...

Sağlık 22.12.2020, 17:02 22.12.2020, 17:02
Pfizer-BioNTech aşısının ismi açıklandı: Comirnaty

Corona virüsle mücadelede dünyanın umudu olan BioNTech firmasının kurucuları Uğur Şahin ile Özlem Türeci ve şirketin CEO'su Sean Marett, corona virüse karşı geliştirdikleri aşıdaki son durumla ilgili basın toplantısı düzenledi. 

MUTASYON İÇİN İŞE YARAR MI?

Uğur Şahin, ilk olarak İngiltere'de görülen mutasyona uğramış yeni tip corona virüsle ilgili aşının koruma sağlayıp sağlamadığını şu anda bilmediklerini belirtti.

Ancak Şahin BioNTech'in aşısının etkili olacağına dair “bilimsel güveni” olduğunu söyledi.

Şahin, "Ama bunu ancak deney yapılırsa bileceğiz ve veriler için 2 haftaya ihtiyacımız olacak. Aşımızın işe yarama olasılığı nispeten yüksek” diye konuştu.

YENİ AŞI 6 HAFTADA HAZIR

Şahin virüs mutasyonuna karşı 6 haftada yeni bir aşı geliştirebileceklerini savundu.

Aşının “Işık Hızı” adlı 10 aylık bir proje sonucunda hazırlandığını belirten Özlem Türeci ise aşının ilk faz denemelerinin 23 Nisan 2020 tarihinde başladığını söyledi.

Öte yandan aşının mRNA, şeker, tuz, lipitler ve zerk edilebilmesi için sudan oluştuğu açıklandı. Comirnaty ismi verilen aşının 2021 yılı sonuna kadar 1 milyar 300 milyon doz üretilip piyasaya sürülmesi hedefleniyor.


 

Yorumlar (0)
18
açık