Prof. Ateş Kara: Türkiye''de mutasyon verisi henüz yok

Prof. Ateş Kara: Türkiye''de mutasyon verisi henüz yok Covid-19 virüsü mutasyona uğradı haberleri, tüm dünyada şok etkisi yarattı. Birçok ülke corona tedbirlerini yeniden sıkılaştırdı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Ülkemizde henüz mutasyon verisine rastlanmadı" dedi.

Sağlık 22.12.2020, 13:16 22.12.2020, 13:16
Prof. Ateş Kara: Türkiye''de mutasyon verisi henüz yok

Tüm dünya corona virüsü için geliştirilen aşı haberlerini beklerken, virüsün mutasyona uğraması herkesi şoke etti. İnsanlar şimdiye kadar üretilen aşıların, yeni virüste etkisini kaybedeceğine dair endişe yaşıyor. Ancak bilim insanları aşıların mutasyona uğrayan virüs üzerinde de etkili olacağını söylüyor.

Mutasyon haberlerinin ilk olarak İngiltere'de ortaya çıkmasıyla birlikte, diğer ülkelerde alarma geçti. Aşılamanın başladığı Türkiye'de ise henüz mutasyona uğramış Covid verisinin bulunmadığının altını çizen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Takiplerimizi yapıyoruz. Türkiye'deki genetik takiplerde şu ana kadar mutasyona rastlandığına dair veri yok. Ayrıca ülkemizde şimdiye dek bulaşmanın atlayarak hızlandığı bir yer de yok" dedi.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu