Rus aşısı Sputnik V'nin ilk sevkiyatı geldi

Alman ve Çin aşısından sonra Türkiye'de uygulanacak üçüncü koronavirüs aşısı olan Rus Sputnik V ülkeye geldi. Sputnik V aşısının ilk sevkiyatını taşıyan uçak Esenboğa Havalimanı'na indi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran sonuna kadar 30 milyon dozun teslim edileceğini açıklamıştı

Sağlık 14.06.2021, 11:47
Rus aşısı Sputnik V'nin ilk sevkiyatı geldi

6 AY İÇİNDE 50 MİLYON DOZ GELECEK

Sputnik V böylece Çin ve Alman'ın ardından Türkiye'de uygulanacak üçüncü aşı olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz 6 ay içinde 50 milyon doz Sputnik V aşısının gelmesini beklediklerini söylemişti. Bakan Koca, haziran sonuna kadar 30 milyon dozun teslim edileceğini belirtmişti.


TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK 

Kovid-19'a karşı Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının Türkiye'de üretimi için de iki ülke arasında anlaşma imzalanmıştı. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, Türkiye'de aşının üretimi için VisCoran İlaç ile anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

ETKİNLİK ORANI YÜZDE 97,6

Sputnik V aşısı, Rus Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirildi. Enstitü, Rusya'da Sputnik V'in her iki dozunun uygulandığı kişilerle aşılanmayanlar karşılaştırıldığında aşının yüzde 97,6'lık koruma sağladığını rapor etti.

Yorumlar (0)
33
açık