'Rutin seyrin dışında bir konuşma yapacağım' demişti: Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, paylaştığı 'Rutin seyrin dışında bir konuşma yapacağım' mesajından sonra kameraların karşısına geçti.

Sağlık 09.09.2021, 19:21
'Rutin seyrin dışında bir konuşma yapacağım' demişti: Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı paylaşımda akşam bir konuşma yapacağını ''Salgınla mücadele sürecimiz açısından simge bir gün! 18:00’da, rutin seyrin dışında bir konuşmayla huzurlarınızda olacağım'' ifadeleri ile duyurmuştu. 

Koca, paylaşımından saatler sonra kameraların karşısına geçti.

Koca'nın açıklamaları şöyle: 

''-Bugün kutlanmaya değer bir gün. 100 milyonuncu doz aşıya bugün ulaştık.

Şu dakikalar itibari ile 100 milyon dozun üzerine çıktık. 18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı yüzde 82, ikinci doz aşı oranı yüzde 63,8. Tam doz aşısını 6 milyon 32 bin kişi yaptırdı.

İkinci dozunu yaptırmayan 11.3 milyon kişi var. İlk doz aşının koruyuculuğu yok. Aşının zaman kaybetmeden yapılması hayat kurtarır.

3 doz aşı olmuş vatandaşlarımızın aktif vakalardaki oranı yüzde 2.  Şu an aktif vakaların yüzde 90'a yakın bölümü aşı olmamış veya aşısı tamamlanmamış kişilerdir. 

Toplam 15 milyon inaktif aşı yaptıran vatandaşımız var. 6 milyon kişi hatırlatma dozunu daha yaptırabilmiş değil.

Eğer aşılanma bu düzeyde yapılmamış olsaydı, şu an vaka sayımız en az 4-5 kat, hastane yükümüz de bir o kadar artmış olacaktı.

-Kronik hastalığı olan 12 yaş üzeri kişilerin aşılanmasını önemsiyoruz.12 yaş üzeri, eğitim vb. gerekçelerle veli onayıyla bu aşıyı yaptırabilmenin önünü açtık.

-Şu an dünyada aşı doz miktarı anlamında 8. sıradayız. Bizden önce Avrupa ülkesi sadece Almanya var.

-Seyahat eden yabancılarda da aşı ya da PCR testi zorunluluğu var ve olacak.

3. DOZ AŞI

-3. doz aşı koruyuculuğu 6-7 kat artırdı, 3. doz aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor.

VAKA VE ÖLÜM SAYILARI NEDEN DÜŞMÜYOR

-(Aşılamaya rağmen vaka ve ölümlerin yüksek olmasıyla ilgili) Tam doz aşılama oranında henüz yeterli düzeye ulaşamadık. Tedbirleri ise eski ciddiyetle sürdürmüyoruz. Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayı alacak hale geldi.

Çözüm tam doz aşıdır. Aşılarımızı birlikte hızlı bir şekilde tamamlamak hepimizin yararınadır.

YERLİ AŞI

-Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına başvuracak düzeye geldi. Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz.

SAHTE AŞI KARTI İDDİALARI

-Bununla ilgili somut bir istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi ama olursa da müeyyidenin güçlü olacağını ifade etmek isterim.''

Yorumlar (0)
22
açık