Uzmanlar uyarıyor: Kızamık vakalarında inanılmaz artış 

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından yayınlanan ortak açıklamaya göre, 2022'nin ilk iki ayında, 2021'in aynı dönemine kıyasla kızamık vakaları yüzde 79 arttı.

Sağlık 29.04.2022, 11:40
Uzmanlar uyarıyor: Kızamık vakalarında inanılmaz artış 

Uzmanlar, pandemi sırasında ve kızamık aşısı olmayan kişilerin kapalı mekanlarda geçirdikleri sürenin, çocuklar için risk oluşturmasından korkuyor.

UNICEF’ten Catherine Russell, "Kızamık, tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktan daha fazlasıdır. Birçok topluluktaki insanların sosyal faaliyetlere geri dönmek için Covid-19'dan yeterince korunduğunu hissetmeye başlaması cesaret verici. Ancak çocukların rutin aşı yaptırmadığı yerlerde bunu yapmak, kızamık gibi bir hastalığın yayılması için fırtına etkisi yaratıyor” dedi. 

İNSANLAR AŞIDAN MAHRUM KALDI

Ocak ve Şubat aylarında dünya genelinde 17 bin 338 kızamık vakası kaydedilirken, 2021'in ilk iki ayında sadece 9 bin 665 kızamık vakası görüldü. 2020'de dünya çapında 23 milyon çocuk, çeşitli ülkelerdeki salgın, yoksulluk ve sivil huzursuzluk nedeniyle, kızamık aşısı da dahil olmak üzere halk sağlığı hizmetleri tarafından rutin olarak sağlanan temel aşıları olamadı. Son 12 ayda en çok vakanın görüldüğü ülkeler Somali, Yemen, Nijerya, Afganistan ve Etiyopya.

Hastalığın belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı ve tüm vücutta çıkan kızarıklıklar var. Kızamık oldukça bulaşıcıdır ve bu nedenle, bu artışın sivrisinek kaynaklı sarı humma gibi önlenebilir hastalık salgınlarının habercisi olabileceğinden korkan sağlık yetkililerine göre, aşılama azaldığında salgınlar hızla ortaya çıkıyor. 

UNICEF'in bağışıklama bölümünde kıdemli sağlık danışmanı olan Christopher Gregory, AFP’ye verdiği demeçte, "Özellikle en kırılgan, sağlık sistemlerinin zaten gerçekten zorlandığı ve bu salgınların yanı sıra hala corona virüsün etkileriyle başa çıkmaya çalışan ülkeler için endişeliyiz” dedi. (The New York Post) 
 

Yorumlar (0)
22
açık