Vaka sayıları arttı, bilim kurulu toplanıyor... Uzmanlardan aşı tavsiyesi

Omicron varyantının hızla yayılmasıyla artan vaka sayılarından dolayı Bilim Kurulu saat 17.30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak. Uzmanlar ise avmden restoranlara çoğu yerde aşı şartı getirilmesi uyarısında bulundu.

Sağlık 12.01.2022, 09:43 12.01.2022, 10:27
Vaka sayıları arttı, bilim kurulu toplanıyor... Uzmanlardan aşı tavsiyesi

Dün açıklanan koronavirüs tablosunda 74 bin vakanın testi pozitif çıktı.Uzmanlar katlanarak artan vaka sayıları için un ufak bir belirtide PCR testi yapılması uyarısında bulundu. Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl; " Aşı yaptırmamış olmasaydım ya yoğun bakımda olurdum ya da şu an daha kötü şeyler yaşıyordum" dedi. Bugün ise Bilim Kurulu saat 17.30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacak.

VAKALAR ARTACAK AŞI ŞART

OMİCRON'a yakalanan ve evde karantinada bulunan Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl (65), virüsün etkilerinin hafif hissettiğini belirterek, "Aşı yaptırmamış olmasaydım ya yoğun bakımda olurdum ya da şu an daha kötü şeyler yaşıyordum" dedi. Vakaların daha da artacağını söyleyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl, AVM, restoran ve konserlere girişte mutlaka aşı şartı getirilmesi gerektiğini söyledi.

AİLE İÇİ BULUŞMALAR DURUMU TETİKLİYOR

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, vaka artışlarının aile ilişkilerinin güçlü olmasından kaynaklandığını belirtti ve uyardı "Buluşmalar, bir araya gelmeler çok kısa olmalı. Yapılan görüşme gerekiyorsa açık havada ve kısa süreli olmalı, maske çıkarılmamalı, mesafe korunmalı" dedi.

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu