Yeni bir varyant ortaya çıktı

ABD merkezli medRxiv sitesindeki 29 Aralık tarihli makalesine göre Fransa'da 46 mutasyonu olan yeni bir Kovid-19 varyantı tespit edildiğini duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü'nün listesinde olmayan varyanta 'IHU varyantı' adı verildi.

Sağlık 07.01.2022, 11:02 07.01.2022, 11:07
Yeni bir varyant ortaya çıktı

ABD merkezli medRxiv, Fransa'da 46 mutasyonu olan yeni bir Kovid-19 varyantı tespit edildiğini duyurdu. Şu an Dünya Sağlık Örgütü'nün listesinde olmayan varyanta 'IHU varyantı' adı verildi. Varyantın bulaşma hızının yüksek ve aşıya daha dirençli olduğu öngörülüyor. 

12 VAKA VAR 

Sputnik'in haberine göre, varyant ilk olarak 10 Aralık 2021'de Méditerranée Infection University Hospital Institute (IHU) kurumundaki bilim insanları tarafından, Alpes-de-Haute bölgesindeki hastalar üzerinde fark edilen mutaysyon,  Marsilya bölgesi yakınlarında 12 vaka kayıtlara geçti. Durumu ilk tespit eden departmanın başındaki Philippe Colson'a göre varyanta 'IHU varyantı' adı verildi.

VİRÜS AŞILARI TAM HASTADA GÖRÜLDÜ

'İndeks vaka' olarak da anılan ilk vaka ise Kasım 2021'de Afrika ülkesi Kamerun'dan dönen ve aşıları tam olan bir erkek hastaydı. Dönüşünden 3 gün sonra koronavirüs testi pozitif çıkan hasta orta şiddette solunum sıkıntısı yaşadı.

HENÜZ BAŞKA BİR ÜLKEDE YOK

Varyant üzerinde yapılan testlerde 46 mutasyon arasında E484K ve N501Y mutasyonları olduğu görüldü. İlkinin aşıya karşı daha dirençli, ilkin Alfa varyantına tespit edilen ikinci mutasyonun da bulaşıcılığı arttırdığı biliniyor.
Ancak bilim insanları 'IHU varyantıyla' ilgili olarak sadece 12 vakaya bakılarak karar verilmemesi gerektiğini düşünüyor. Şu an Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) listesinde olmayan varyanta Fransa sınırları dışında da rastlanmış değil

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu