Yıllarca kullandıktan sonra: Bebek pudrasının ‘kanser yapan formülü’ değiştiriliyor

ABD merkezli Johnson & Johnson, talk bazlı bebek pudrasını gelecek yıldan itibaren satmayı dünya çapında bırakacak. Şirket, talk bazlı tozu mısır nişastasıyla değiştirecek. İşte detaylar…

Sağlık 12.08.2022, 12:58 12.08.2022, 13:16
Yıllarca kullandıktan sonra: Bebek pudrasının ‘kanser yapan formülü’ değiştiriliyor

Duyuru, kozmetik devinin ABD'de ürünün satışını bitirmesinden iki yıldan fazla bir süre sonra geldi. Johnson & Johnson (J&J), talk pudrasının asbest içerdiğini ve yumurtalık kanseri geliştirmelerine neden olduğunu iddia eden kadınlardan on binlerce davayla karşı karşıya.

Ancak şirket, onlarca yıllık bağımsız araştırmanın ürünün kullanımının güvenli olduğunu gösterdiği görüşünü yineledi. Bir açıklamada, "Dünya çapında bir portföy değerlendirmesinin bir parçası olarak, tamamen mısır nişastası bazlı bir bebek pudrası portföyüne geçiş için ticari karar aldık" dedi. Firmadan yapılan açıklamada, mısır nişastası bazlı bebek pudrasının dünya çapındaki ülkelerde zaten satıldığı da eklendi.

ŞİRKET KANSER İDDİALARINA KARŞI

Aynı zamanda J&J, bebek pudrasının kullanımının güvenli olduğu yönündeki konumunu yineleyerek "Kozmetik talkımızın güvenliği konusundaki düşüncemiz değişmedi" şeklinde kaydedildi.

Açıklamada, "Dünyanın dört bir yanındaki tıp uzmanlarının talk bazlı Johnson's bebek pudrasının güvenli olduğunu, asbest içermediğini ve kansere neden olmadığını doğrulayan onlarca yıllık bağımsız bilimsel analizinin arkasındayız" diye eklendi. Şirket, J&J'nin talk bazlı ürünlerinin asbest içermesi nedeniyle kansere neden olduğunu iddia eden tüketiciler tarafından açılan yüzlerce davayla karşı karşıya.

130 YILLIK ÜRÜN

Şirketin bebek pudrası neredeyse 130 yıldır satılıyor ve şirketin aile dostu imajının sembolü haline geldi. Bebek pudrası, pişiği önlemek ve kuru şampuan dahil kozmetik kullanımlar için kullanılır. (BBC)

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu