Yoğun bakım ünitelerinde kırmızı alarm seviyesine gelindi!

Kademeli normalleşmeyle birlikte vaka sayılarında hızlı yükseliş devam ediyor. Hastanelerin yoğun bakım üniteleri yeniden dolmaya başladı. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk durumun korkutan boyutlara geldiğine dikkat çekerek "Şu an itibarıyla yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu doluluk oranı bir miktar daha artarsa, örneğin yüzde 80'leri geçerse daha ciddi bir alarm söz konusu olacaktır" dedi.

Sağlık 23.03.2021, 11:16
Yoğun bakım ünitelerinde kırmızı alarm seviyesine gelindi!

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Türkiye'nin corona virüs haritasını ve ülke çapındaki vaka artış oranlarını değerlendirdi. Oğuztürk, şehirlerin risk oranlarına göre renklendirmesinde temel etkenin yeni vaka sayısı olduğunu fakat aşılanma oranı, yoğun bakım doluluk oranı ve acil servislere başvuru oranlarının da etkili olduğunu söyledi.

KIRMIZI ALARM SEVİYESİNE YAKLAŞTI

Türkiye'deki vaka artışı ve hastanelerdeki doluluk oranlarına değinen Prof. Dr. Oğuztürk, "Bizim ülkemizdeki yatak doluluk oranı ve yoğun bakım doluluk oranı, hastanelerin mücadelesinde en önemli parametrelerden bir tanesi. Şu an itibarıyla yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu yüzde 66'lık doluluk oranı sadece Covid-19 hastalarının artışı ile ilgili bir oran değil; diğer hastalar da bu oranın içinde. Benim şahsi kanaatim bu doluluk oranı bir miktar daha artarsa; örneğin yüzde 80'leri geçerse daha ciddi bir alarm söz konusu olacaktır. Ve bu sonuç, 'ülke genelinde tam kapanma' demeyelim; ama kısıtlamaların daha ciddi bir şekilde ortaya çıkma zaruretini doğurabilir" diye konuştu.

'EKSTRA TEDBİRLER KAÇINILMAZ'

Oğuztürk, 'Türkiye geneli kapanma' gibi katı bir kısıtlama öngörmediğini ifade ederek, "Genel kapanma şeklindeki bir sürecin oluşma ihtimalini çok düşük görüyorum. Kısmi şekildeki uygulamaların ülke geneline yayılma ihtimali olabilir. Yani hafta sonlarının tekrar 24 saat bazında kapanma ile ülke genelinde bir sürecin tekrar bu şekilde aktive olması gündeme gelebilir. Ama bu vaka sayılarıyla birlikte doğru orantılı oluşabilecek bir durum. Bu anlamda eğer veriler artış sürecine geçerse, ekstra tedbirlerin alınması da kaçınılmaz olacaktır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu