Aman Erdoğan duymasın! AK Parti'nin oylarında büyük gerileme: Bu Pazar seçim yapılsa... Aman Erdoğan duymasın! AK Parti'nin oylarında büyük gerileme: Bu Pazar seçim yapılsa...

Oda TV'nin İzmir Haber Müdürü Gamze İşler’in, İzmirli iş insanı İbrahim Dönertaş hakkında yaptığı haberi kaldırma karşılığında 5 milyon lira para istediğini delilleri ile haberleştirmiştik. Haberin ardından şantaja maruz kalan Dönertaş, OdaTV Haber Müdürü Gamze İşler ve Soner Yalçın hakında şantaj suçlamasıyla davacı oldu.

ODATV HABER MÜDÜRÜ GAMZE İŞLER DURUŞMAYA ÇAĞRILDI

İzmir Basın Yayın Suçları Soruşturma Bürosu'na açılan dava, İzmir 10. Asliye Mahkemesi tarafından incelenerek, OdaTV İzmir Haber Müdürü Gamze İşler "sanık" sıfatı ile duruşmaya davet edildi.

Hazırlanan tensip zaptında, iş insanı İbrahim Dönertaş'ın iddialarının somut delillere dayandığı şu ifadelerle belirtildi:

"Bilirkişi raporu ile şüphelinin restoranda oturmakta iken saat 19:08 sıralarında müştekinin yanına geldiği, şüphelinin ayağa kalkarak müştekiyi karşıladığı, masada oturdukları, saat 19:27:58 de şüphelinin müşteki iddiasını doğrular şekilde sol elinin baş ve işaret parmaklarını bir birine sürterek para anlamına gelen işaret yaptığı, masaya garsonun yaklaşması üzerine iki elini bir birine vurarak hareketi kestiği, şüphelinin ellerinin parmakları ile 1,5 işaretlerini yaptığı, 19:41:21 de şüphelinin kağıda yazı yazarak müştekiye verdiği ve devamında da saat 19:48:06 da şüphelinin kağıdı yırttığı, saat 20:48 de ayakta iken müştekinin şüpheliye sarıldığı ve şüphelinin restorandan ayrıldığı belirtilmiştir" ifadelerine yer verildi.

ODA TV'YE KAMU DAVASI

Bilirkişi raporunu inceleyen Savcılık makamı, Zafer Restoran isimli iş yerine ait kamera görüntülerinin "DOSYADA DELİL OLARAK SAKLANMASINA" karar verirken, bu kamera kayıtlarının şantaja maruz kalan iş insanı İbrahim Dönertaş'ın iddialarını DOĞRULAR NİTELİKTE olduğuna hükmetti. Ayrıca Cumhuriyet Savcısı, İbrahim Dönertaş'ın şantaj haberine konu olan suçtan yargılanıp beraat ettiğini, kesinleşen mahkeme kararına rağmen -"Konsolos" suç örgütüne üye çıktı- haberin oda TV'de yayınlanmış olmasından dolayı kamu davası açılması gerektiğine hükmetti.

NE OLMUŞTU?
OdaTV İzmir Haber Müdürü Gamze İşler, 21 Eylül 2023 tarihinde hakkında yalan haber yaptıkları İzmirli iş insanı İbrahim Dönertaş’tan, hakkındaki haberin kaldırılması için, 5 milyon lira talep ettiği, parayı ödemediği takdirde haberi kaldırmayacaklarını söylediği ve bu şantaja İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Ersagun Yücel’in de, OdaTV lehine arabulucu olarak dahil olduğu ortaya çıkmıştı.

OdaTV, 21.09.2023 tarihinde, Her yerden o çıkıyor… “Konsolostan” milyonluk vurgun” başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, İzmirli iş insanı İbrahim Dönertaş hakkında, “Makedonya Fahri Konsolosu olduğunu söyleyerek vatandaşları mağdur eden İzmirli iş insanı İbrahim Dönertaş, bu kez milyonluk vurgun iddiası ile gündemde.” şeklinde ifadeler kullanıldı.

Hakkındaki yalan haberler ilgili OdaTV İzmir Haber Müdürü Gamze İşler ile irtibata geçen İbrahim Dönertaş, ‘Zaferin Yeri’ adlı restoranda Gamze İşler ile buluştu. İşler’den haberin kaldırılmasını rica eden Dönertaş, haberi kaldırmak için kendisinde şantaj yapıldığını belirtti.

Kendisinden şantaj yapılarak talep edilen haraç niteliğindeki parayı ödememeye kesin olarak karar veren İbrahim Dönertaş, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, Gamze İşler hakkında suç duyurusunda bulundu.

belge1

belge2-1