Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'başörtüsüne anayasal güvence' konusunda yapılan anayasa değişikliği teklifi ve gelinen sürece ilişkin açıklamalar yaptı.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİYLE TERS DÜŞTÜ

Bakan Bozdağ, Cumhur İttifakı’nın, parlamentodaki çoğunluğunun 335 oyla sınırlı olduğuna dikkat çekerek, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleriyle çelişen bir değerlendirme yaptı.

Erdoğan’ın, 22 Ekim’de Malatya’da yaptığı konuşmada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenerek “İlk defa bugün açıklıyorum. Sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim, bunu da yapabiliriz. Parlamentoda çözülmüyorsa millete götürelim, kararı millet versin” demesine rağmen Bozdağ, ‘sanki Cumhur İttifakı istiyormuş gibi bir algı yaratıldığını’ savundu.

adalet bakani bekir boz dag foto

Bozdağ’ın açıklamarı şu şekilde:

Narkotikten 'Bataklık Soruşturması' açıklaması Narkotikten 'Bataklık Soruşturması' açıklaması

“Meclis Başkanı oy kullanamadığı için 334 oyumuz var. 334 oyla Cumhur İttifakı’nın bu anayasa değişiklik teklifini, referanduma götürecek çoğunluk elde etmesi Anayasaya göre mümkün mü? Değil. Eğer bu 400’ün altı 360’ın üzerinde bir çoğunlukta kalacaksa, muhalefet partilerinin ya da milletvekillerinin vereceği destekle ancak kalabilir. Cumhur İttifakı’nın anayasa değişikliğini tek başına referanduma götürmesi fiilen imkansız. Bunun altını çizmekte fayda var. Kamuoyunda sanki Cumhur İttifakı anayasa değişikliği teklifini referanduma götürmek istiyormuş gibi bir algı yapılıyor. Bir defa bizim böyle bir gücümüz yok. Muhalefet buna destek vermezse mümkün değil. ‘400 milletvekilinin oyu bulunursa da Cumhurbaşkanının yetkisi çerçevesinde; 'Cumhurbaşkanı bunu referanduma götürebilir’ diye bir takım kişiler buradan maalesef niyet okuması yapıyor. Biz temel olarak temel hak ve hürriyetlerin referandum konusu yapılmasına karşıyız. Ancak 360 ile 400 oy arasında kalırsa referanduma götürme durumu ortaya çıkar. Biz büyük bir uzlaşmayla Meclis’ten geçmesinden yanayız. Meclis’ten referandum da çıkmaz. Cumhur İttifakı’nın toplam oyu referanduma da yetmiyor."

Bozdağ, anayasa değişikliği teklifi konusunda muhalefet partilerinden bir geri dönüş beklediklerini kaydederek, “Partilerin değerlendirme yansımalarını gördükten sonra teklif Meclis’e sunulacaktır” ifadelerini kullandı.

secim sandik-zarf

SEÇİMDE ÜÇ SANDIK KURULACAK MI?

Bakan Bozdağ, cumhurbaşkanlığı seçiminde üç sandık (Cumhurbaşkanlığı, meclis seçimleri ve referandum) kurulacağı iddialarına ilişkin de “Cumhur İttifakı’nın 334 oyu var. Referandum için 26 oya daha ihtiyaç var. O zaman referanduma gider. Anayasa değişikliği teklifi referanduma ne zaman gider? Bu tamamen Meclis’teki yasalaşma süreci ile ilgilidir. Halk oylaması kanuna göre; anayasa değişikliği teklifi Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra 60'ıncı günü takip eden pazar günü yapılıyor. Meclis’in kararı önemli. Bu hesabı yapanlar kendilerine göre yapar. Belli ki endişe var bazı çevrelerde. Bu konunun Türkiye’nin gündemine oturmasını istemiyoruz. Tamamen çözülmesini istiyoruz” dedi. (DHA)