Sinan Ateş davasının ilk duruşmasında MHP'li avukatların katılım talebi reddedildi. Karar sonrası partiden ilk açıklama geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 25 Haziran 2024'teki grup toplantısında Sinan Ateş cinayeti davasına 'sadece' avukatlarının katılacağını açıkladı. Halk TV'den İsmail Saymaz, Türkiye'nin gündemine oturan davayı takip etti. Saymaz, davaya katılmak isteyen MHP'li avukatların İbrahim Ethem Yiğit ve Çağrı Can Park olduğunu bildirdi.

Savcılık makamı MHP'nin 'suçtan zarar görmediği' gerekçesiyle katılma talebinin reddedilmesini istedi. Mahkeme de bu yönde karar verdi.

MHP'DEN İLK AÇIKLAMA

MHP'li avukatların katılım talebinin reddedilmesi ile ilgili partiden ilk açıklama geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, X hesabından, "CMK 237. Maddesindeki düzenlemeye göre ;“Suçtan zarar gören” gerçek ve tüzel kişiler İlk derece mahkemesindeki kavuşturma evresinin her aşamasında, hüküm verilinceye kadar kamu davasına katılabilirler.
Ankara 32.Ağır Ceza Mahkemesinin Milliyetçi Hareket Partisi’nin davaya katılma talebini reddetmesi usul ve yasaya aykırıdır" dedi.

Yıldız'ın konu hakkındaki diğer paylaşımları şöyle:

"Tüzel bir kişilik olarak Milliyetçi Hareket Partisi, bu kişiliğini sadece hukuki var olma gerçeğinden değil Türk tarihinin sorumluluğundan Türk milletinin tarihsel hikayesinden almaktadır.

MHP’li Erkan Akçay hastaneye kaldırıldı MHP’li Erkan Akçay hastaneye kaldırıldı

Milliyetçi Hareket Partisi, Türk milletinin kadim hikayesini temsil eden ve tarihsel tecrübenin bugünkü adresi ve kurumsal merkezidir.

Özellikle son aylarda Milliyetçi Hareket Partisi’ne aleni bir saldırı söz konusudur. Bu saldırılar aslında Türk milletine, onun iradesine ve milyonlarca kişinin demokratik tercihine yapılan bir saldırıdır.

Hiç kuşkusuz buna Milliyetçi Hareket Partisi müsaade etmeyecek, tarihi kimliğini, gerçeğini, kendi şahsında milletinin ve devletinin haklarını hukuk içinde koruyacaktır.."

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

MHP Lideri Devlet Bahçeli, 25 Haziran'da partisnin organik ilişkisi bulunan Ülkü Ocakları'nın eski genel başkanı Sinan Ateş'in ismini yine anmayıp, "1 Temmuz'daki davaya sadece avukatlarımız katılacak, bunun dışında kimse ortalıkta bulunmayacaktır." demişti.