Vatandaşlar ekonomik kriz nedeniyle zorluk yaşarken, artan vergiler de üzerlerindeki yükü önemli ölçüde artırdı. Son haberlere göre ise, hükümetin herhangi bir şirket çalışanı olmayan motokuryelerden vergi tahsil etmeyi planladığı iddia edildi.

Ekonomim’de yer alan habere göre, bayram sonrası çıkarılacak yeni torba yasa ile yıllık kazancı 3 milyon TL altında olan motokuryelerden vergi yüzde 15 oranında bankalar tarafından tahsil edilecek.

Pandemiyle birlikte hayatın önemli bir parçası haline gelen motokuryelik mesleği hızla büyürken, bu büyüme iktidarın gözünden kaçmadı.

Hükümetin şirket çalışanı olmayan ve kendi hesabına çalışan motokuryelerin kazancına vergi getirmeyi planladığı iddiası ortaya atıldı.

Mevcut sistemde, sigortalı olarak çalışan motokuryeler vergilendirme açısından bir problem teşkil etmiyor. Şirketler tarafından ödenen ücretler gelir vergisine tabi tutuluyor ve beyan ediliyordu.

Ancak mevcut sistemde bağımsız çalışan motokuryeler bu sistemin dışında kalıyordu. Getirilmesi planlanan torba yasa ile motokuryeler için de yeni bir vergi düzenlemesi öngörülüyor. Bu düzenleme ile motokuryeler, sosyal medya fenomenleri gibi gelir vergisi kapsamına alınacak.

TÜİK açıkladı! İşte işsizlik oranı en yüksek il TÜİK açıkladı! İşte işsizlik oranı en yüksek il

Yeni sistemde motokuryelerin Türkiye'de kurulu bir bankada özel bir hesap açmaları ve tüm hasılatlarını bu hesap üzerinden tahsil etmeleri gerekecek. Bankaların ise hesaplara aktarılan tutarlardan yüzde 15 gelir vergisi tevkifatı yaparak beyan edip vergi dairesine ödeyecek.