Depremlerin üçüncü gününde AHBAP'a çadır satışıyla gündeme gelen ve bu çadır satışını "şirketimiz sattı" diye savunmaya çalışan Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın, şirket kurmadan önce, 2018’de Kızılay'a ait 2 bin 977 çadırı 5,2 milyon TL’ye sattığı ortaya çıktı.

ŞİRKET 2019'DA KURULMUŞ

BirGün Gazetesin'nden İsmail Arı'nın haberinde yer alan bilgilere göre, Kızılay’ın şirket kurmadan önce de dernek çatısı altında çadır sattığına dair belgelere ulaşılmış. Yönetici kadroları içinde çok fazla AK Partili çalışanın bulunduğu Kızılay, 20 Ağustos 2019’da Ankara Etimesgut’taki çadır fabrikasını da bünyesine katarak Kızılay Çadır ve Tekstil Anonim Şirketi adıyla bir şirket kurmuş. 

ŞİRKET KURULMADAN 2 BİN 977 ÇADIR SATIŞI!

Kızılay Çadır ve Tekstil Anonim Şirketi 2019'da kurulmasına rağman, BirGün’ün ulaştığı ve Kızılay’ın ıslak imzalı yönetim kurulu kararlarına göre, Kızılay şirket kurmadan önce de çadır sattı. 4 Haziran 2018 tarihli yönetim kurulu kararında, Kızılay’ın Uluslararası Göç Örgütü ile 2 bin 977 adet 16 metrekare genişliğinde kışlık çadır satışı için sözleşme imzaladığı belirtiliyor. Kararda, 2 bin 977 çadırın toplam 5 milyon 280 bin TL’ye satıldığı ifade ediliyor.

LOGOLAR SİLİNMİŞ 

Dönemin Kızılay yönetiminde bulunanlar, Kızılay depolarında bulunan 227 çadır ile stoklarda bulunan çadırların satılmasına karar verildi. Ayrıca afetler için stoklanan 600 çadırın da üzerindeki Kızılay logolarının silinerek satılması kararlaştırıldı. Çadır satışı Kızılay’ın yönetim kurulunda oy çokluğuyla kabul edildi. Dönemin Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Tezdiğ bu skandal karara itiraz etti ve itirazını kayıtlara geçirdi.

Yedinci Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi Yedinci Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

YÖNETİM KURULU'NDAN KARŞI ÇIKILMIŞ

Üzerinden Kızılay logoları silinerek satışları onaylanan karara karşı çıkan, dönemin Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Tezdiğ'e ulaşan BirGün'e şu ifadelerde bulundu:  "Şimdi Kızılay’ın çadır satmasını tartışıyoruz. Fakat bunu daha önce de yaptılar. 2018’de afetler için stoklanan, depolarda bulunan çadırları sattılar. Kızılay’ın ‘stoğundaki çadırları satamazsınız’ dedim ve o zaman da buna itiraz ettim. ‘Bir afet olsa ne yapacağız? Depoları nasıl boşaltırsınız? dedim ve karşı çıktım. Ayrıca Kerem Kınık bizim onayımız olmadan, yani Kızılay Yönetim Kurulu’na getirmeden de doğrudan kendi yetkisi ve imzası ile çadır satışı yapmış olabilir. Kızılay’ın stoğundaki çadırı satması yanlış dedik ama dinletemedik. Birçok kararda itirazlarımı kayıt altına aldırarak belgeledim. Bir gün Kızılay Başkanı Kerem Kınık ile Kızılay yöneticileri yargılanırsa, itirazlarım yargı makamlarıma yol gösterecektir” dedi.