Halk, son zamlardan sonra yüksek gelen elektrik faturalarıyla boğuşurken doğalgazda da gizli zam vurgunu yaşanıyor. Hükümetin geriye dönük zam yapma yetkisi verdiği doğalgaz dağıtım şirketleri zam fırsatını kışın ortasında kullanıp milyonlarca kartlı doğalgaz abonesine eksik gaz yüklemeye başladı. Kışın ortasında zar zor buldukları paralarla kartlarına gaz yükletmeye giden vatandaşlar yatırdıkları paranın ancak yarısı kadar gaz alabiliyor.İddiaya göre Ankara'da gaz için 7 bin 200 lira yatıran vatandaşın 2 bin 231 lirasına otomatik olarak el konuldu, para şirkete gitti.

GERİYE DÖNÜK ZAMLAR VATANDAŞI MAĞDUR EDİYOR

Doğalgazı belediyeler kendisi dağıtırken karta yüklenen doğalgaz bitene kadar vatandaş yeni gelen zamlardan etkilenmiyordu. Ancak doğalgaz dağıtım işi özelleştirilip şirketlere verilince araya kar marjı girdi. Yeni çıkan yasaya göre ödenmiş gaza bile geçmişe dönük zam yapmaları için şirketlere yetki verildi. Yasal düzenlemeyi fırsata çeviren şirketler, kartlı abonelerden önce geçmiş zamları alıp sonra eğer para kalırsa gazı yüklüyor. Vatandaş kışın ortasında eksik gazla ısınmaya çalışıyor.

2 BİN 231 TL KİME GİTTİ?

Ankara'da bir abone doğalgaz almak için PTT şubesine 7 bin 200 lira verdi. Ancak karta sadece 4 bin 211 lira 53 kuruşluk doğalgaz yüklendi. Paranın 758 lirasının KDV, 2.50 lirasının da PTT komisyonu olarak kesildiği ödeme belgesinde belirtilirken geriye kalan 2 bin 231 liranın nereye gittiğine dair hiçbir bilgiye belgede yer verilmedi.

GEÇMİŞE DÖNÜK ZAM YETKİSİ SADECE DOĞALGAZDA VAR

 Geçmişe dönük zam yetkisini Türkiye'de sadece doğalgaz dağıtım şirketleri kullanıyor. Doğalgaz dışında hiçbir üründen geriye dönük zam alınamıyor. Örneğin yazın aldığınız buzdolabına kışın zam gelirse bayi gelip sizden geçmişe dönük zam isteyemiyor. Ancak doğalgazı yazın alanlardan kışın gelen zam parası alınıyor.