Bakan Kasapoğlu: Çağın gerekliliklerini kavramış spor hekimlerine gerek var

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, iyi sporcular yetiştirmek için yetkin ve çağın gerekliliklerini kavramış antrenör, spor bilimci ve spor hekimlerine ihtiyaç olduğunu belirterek, "Hem Türkiye hem de Sırbistan bu yolda epey mesafe katederek son yılların yükselen yıldızları olmuşlardır." dedi.

Bakan Kasapoğlu: Çağın gerekliliklerini kavramış spor hekimlerine gerek var
AA

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen 2. Uluslararası Spor Hekimliği Konferansı'nın açılışında konuşan Kasapoğlu, spor hekimliğinin popülaritesinin hem Sırbistan ve Türkiye'de hem de Avrupa'da giderek arttığını belirterek, "Ülkelerimizin spor politikalarını yönlendiren kişiler olarak, hem gözbebeğimiz elit sporcularımızın sağlık ve performanslarını koruma ve iyileştirmede hem de toplumlarımızın genel sağlığını geliştirmede hayati role sahip olan spor hekimleriyle bir arada bulunmak keyif vericidir." ifadelerini kullandı.

Sporda başarının multidisipliner bir çaba gerektirdiğini vurgulayan Kasapoğlu, "İyi sporcular yetiştirmek için son derece yetkin ve çağın gerekliliklerini kavramış antrenör, spor bilimci ve spor hekimlerine gerek vardır. Memnuniyetle ifade edebiliriz ki hem Türkiye hem de Sırbistan bu yolda epey mesafe katederek son yılların yükselen yıldızları olmuşlardır." diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, günümüz sporunun son derece dinamik bir yapıya sahip olduğunun altını çizerek, bilim ve teknolojinin spora uygulanmasıyla baş döndürücü gelişmeler kaydedildiğini dile getirdi.

Sporun hiçbir zaman olmadığı kadar uluslararası hale geldiğini aktaran Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"Sporcu ve teknik ekip sürekli seyahat halinde dünyanın her yerini dolaşmaktadır. Spor hekimlerinin de buna uygun olarak ulusal sınırlarına hapsolmamaları, alanlarındaki gelişmeleri yakından takip edebilmeleri ve sürekli kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Bu yüzden bunun gibi uluslararası katılımlı organizasyonlara ev sahipliği yapmak ülkelerimiz için çok önemli ve gereklidir. Bu tür organizasyonlarda sadece akademik çevrelerin değil, spor camiasınındaki tüm karar vericilerin temsilcilerinin de yer alması hedeflenmelidir. Böylece sporla ilgili teori ve pratiğin entegrasyonu sağlanabilir. Hem Türkiye ve hem de Sırbistan spor yönetimi ve organizasyonunu buna göre belirleyerek var olan bilgi birikimini sportif başarıya daha fazla kanalize etmelidir."

Kasapoğlu, temiz spor, doping, adil yarışma koşulları, global spor ekonomisindeki çarpıklıklar ve cinsiyet eşitsizliği gibi sporun çözülmesi gereken kendi sorunları da bulunduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sorunların üstesinden gelmek, sporun birleştirici, zenginleştirici ve iyileştirici etkilerini ön plana çıkarmak için tüm paydaşlara iş düşmektedir. Spor hekimleri sporun bilimsel yönünü, etiğini, insan sağlığı ve psikolojisi üzerine etkisini iyi bilirler. Bu yüzden hem ulusal örgütlenmelerinde hem de Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Dünya Anti-Doping Ajansı ve Dünya Spor Hekimleri Federasyonu gibi çatı örgütlerin ilgili komisyonlarında çalışarak, gerçekçi spor politikaları belirlenmesine yardımcı olmalıdır. Bunun için ülkeler ve kurumlar arası ikili ilişkileri geliştirmek ve ortak projeler üretmek de gereklidir. İşbirliği anahtar sözcüktür. Ancak işbirliği ile insan malzemesinin gelişmesi ve kaynakların optimal kullanımı sağlanabilir. Türkiye ve Sırbistan, spor profesyonelleri düzeyinde bu tarz işbirliği için oldukça zengin bir geçmişe ve mevcut olanaklara sahiptir. Bu girişimler her iki ülkenin spor politikacıları tarafından da desteklenecektir."

Sırbistan Gençlik ve Spor Bakanı Vanja Udovicic de her sporcunun arkasında büyük bir takım bulunduğunu ve bu büyük takım sayesinde başarılı sonuçlar alınabileceğini kaydederek, bu takımın en önemli parçalarından birini de spor hekimlerinin oluşturduğunu vurguladı.

Sporun bugün geldiği noktada tıbbın, hekimlerin ve uzmanların çok önemli olduğunu kaydeden Udovicic, profesyonel anlamda sporun son derece zahmet gerektiren bir faaliyet haline geldiğini söyledi.

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan İdlib'deki saldırıya ilişkin açıklama

  El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'deki saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

 • 2

  HDP'li Kars Belediye Başkanı Bilgen ifadeye çağrıldı

  Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ifadeye çağrılan Kars Belediye Başkanı HDP'li Ayhan Bilgen, yaşanan gelişmelerin ardından Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

 • 3

  Savaşın ayak sesleri! ABD o füzeyi ateşledi

  ABD ordusu, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çıkmasının ardından ilk kez 500 kilometreden uzun menzilli füze denemesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı tarafından konu hakkında açıklama yapıldı.

 • 4

  Peş peşe operasyonlar: Çok sayıda gözaltı kararı

  Ankara merkezli 18 ilde peş peşe operasyonlar... Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün üniversite yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 21 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 

 • 5

  Eskişehir'de hayrete düşüren olay! İnsanlara kanını içirmiş

  Eskişehir'de hayrete düşüren olay... Hz. Süleyman'ın kızı olduğunu iddia eden psikolojik rahatsızlığı bulunanlara kendi kanını içiren bir kadının, insanları dolandırdığı iddia edildi. 

 • 6

  Plajdan kum çalan çiftin başı belada

  İtalya'nın plajlarıyla ünlü Sardinya Adası'ndan aldıkları 40 kilo kumla yakalanan Fransız çiftin başı belada...

 • 7

  Yer Hatay... Dişini çektirmek için hastaneye gitti, gözünü kaybetti

  Hatay'da diş ağrısı sebebi ile gittiği sağlık merkezinde Mustafa Bulat'ın dişini çektirdikten sonra gözünü kaybettiği iddia edildi. Bulat, konu hakkında açıklama yaptı.


DİĞER HABERLER

Bakan Soylu'dan son dakika açıklaması

Bahçeli'nin ardından Soylu'ya bir 'tebrik' telefonu daha

CHP'den kayyum atamalarına tepki

Gül ve Davutoğlu'ndan HDP'li başkanların görevden alınmasıyla ilgili açıklama

Bahçeli'den HDP'li başkanların görevden alınmasıyla ilgili açıklama

İlk olarak makama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafını astı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

İngiliz basınından Türkiye yorumu

Bakan Soylu'dan son dakika açıklaması

Bahçeli'nin ardından Soylu'ya bir 'tebrik' telefonu daha

Yer Hatay... Dişini çektirmek için hastaneye gitti, gözünü kaybetti

Damada takılanı gören şaştı kaldı

Berlin'de çılgın bir Türk

Hasta Ben Fero'nun şarkısının çalınmasını istedi