Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki tüyler ürperten cinsel istismar olayı şöyle gelişti: 2021’de Sivrihisar’da 13 yaşındaki E.T. annesiyle tartışınca karakolluk oldu. Karakolda annesinin olayıyla ilgili  ifade veren E.T., kendisine yardımcı olan avukata bundan bir yıl önce 3 kişi tarafından tecavüze uğradığını söyledi. Avukatın talebi üzerine durum karakola bildirildi ve pedagog çağrıldı.

GÖZALTINA ALINDILAR

Olay tarihinde 12 yaşında olan E.T., pedagog eşliğinde kendisine tecavüz eden kişilerin AK Partili Sivrihisar Belediye Başkan Yardımcısı aynı zamanda Nasreddin Hoca Cami Yaptırtma Dernek Başkanı Hüseyin İlhan’ın oğlu Ömür İlhan ile arkadaşları Sabri Güney ve Süleyman Tugay Güney olduğu ortaya çıktı. Ekiplerce gözaltına alınan ve başta suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, daha sonra çapraz sorguda bütün suçlarını itiraf etti.


Sivrihisar Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan'ın oğlu Ömür İlhan

ORTAYA ÇIKMASIN DİYE TEHDİT ETMİŞLER

İlhan ve arkadaşlarının olayın ortaya çıkmaması için arkadaşlarıyla birlikte aylarca E.T.’yi tehdit ettikleri de ortaya çıktı. Korkusundan olayı ailesine de söylemeyen E.T.’nin bu olaydan sonra psikolojisinin bozulduğu, ailesiyle sürekli kavga ettiği öğrenildi. Öte yandan sanıkların olayı yakın arkadaşlara anlattığı ve bunu da gururla anlattıkları öğrenildi.MAHKEME CEZA YAĞDIRDI!

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan’ın oğlu ve iki arkadaşı karakoldaki ifadelerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Eskişehir 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir yıl süren yargılamanın ardından mahkeme geçtiğimiz günlerde dosyayı karara bağladı. Ömür İlhan, E.T.’ye yönelik cinsel istismar suçunu işlediği sabit olduğundan 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemede gösterdiği 'saygılı davranıştan' dolayı ise bu ceza 25 yıla düşürüldü. İlhan ayrıca ‘bir kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 6 yıl, tehdit suçlamasından da 2 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme İlhan’ın mahkemede göstermiş olduğu saygılı tutumdan dolayı bu cezayı 6 yıl 8 aya düşürdü. İlhan toplamda ise 31 yıl 8 ay ceza aldı. Diğer sanıklardan Sabri Güney 35, olay tarihinde reşit olmayan Süleyman Tugay G. İse 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


© Sivrihisar Belediyesi | Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan

CHP’DEKİ TACİZİ DİLİNE DOLAYAN ERDOĞAN NE DİYECEK BUNA?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP içerisinde yaşanan taciz olaylarıyla ilgili adeta kampanya başlatmıştı. AK Parti’ye yakın olan gazete ve televizyonlar ise adeta “Tecavüz Partisi” söylemine varan başlıklar atmıştı. Erdoğan bir konuşmasında, “CHP'de tecavüzcülere sessiz kalan zihniyetin kadın hakları konusunda söyleyecek hiçbir sözü olamaz. Belediye başkanlarının, başkan yardımcılarının aşağılık kabahatlerini örtmek için 40 takla atan bunlar değil mi?” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl meydana gelen bu tecavüz olayına nasıl bir yanıt vereceği ise merak ediliyor.

VATANDAŞLAR BELEDİYENİN CAMLARINI İNDİRDİ

Eskişehir Sivrihisar Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan’ın istifa etmemesi vatandaşları çileden çıkardı. Önceki gece belediye binasına saldıran vatandaşlar belediye binasının giriş kapısının camlarını kırdı. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

'NİYE PEŞİNE DÜŞÜYORLAR'

Öte yandan Polemikhaber.com'un ulaştığı baba Hüseyin İlhan, olayı yalanlayarak iftira olduğunu savundu. Yerel mahkeme kararının sonuçlandığını ancak İstinaf Mahkemesi’ne yapılan itiraz sürecinin devam ettiğine işaret eden baba İlhan "Dava devam ediyor. Bizim çocuğumuz kesinlikle kabul etmiyor. Niye bu kadar peşine düşüyorlar. Halk benim çocuğumun mağdur olduğunu; karşı tarafın sorunlu bir aile olduğunu ve olayın da iftira olduğunu da biliyor. Bizi aile olarak da tanıyor herkes…Ne oldu 8 ay sonra böyle ortalığı karıştırıyorlar... Avukatın düşüncesi kararın bozulacağı yönünde…” diye konuştu.

İlhan, belediyeye yönelik saldırıya ilişkin ise saldırıyı yapan kişinin “Bağımlı biri; 'sarhoştum, hatırlamıyorum' diyor" dedi.