Yolculardan sadece ikisi felaketten sağ kurtulurken, İngiltere merkezli BBC'nin incelediği acil durum çağrılarının dökümleri, çaresiz yolculara, ilk yardım istediklerinde Fransız sularında olmalarına rağmen, defalarca İngiltere’nin sahil güvenlik servisini aramalarının söylendiğini gösteriyor.

BBC ayrıca, Manş Denizi felaketinden sadece birkaç gün önce, başka bir göçmen teknesinin iki ülkenin kurtarma merkezleri arasında gidip geldiğine dair kanıtlar da duydu.

Öte yandan, Fransız Le Monde gazetesine sızan bir polis soruşturması, Fransız sahil güvenliğinin İngiltere'nin özel talebine rağmen olay yerine yardım göndermediğini öne sürüyor. 

gocmen teknesi

FRANSA İNGİLTERE’YE ‘YIKIYOR’

Belgelere göre, geçen yıl 24 Kasım günü saat 01:48'de, Cap Gris-Nez'deki kontrol odasındaki operatörler, kazaya uğrayan göçmen teknesinden ilk çağrıyı aldı. Yolculardan cep telefonlarından tam konumlarını göndermeleri istendi. Yaklaşık on beş dakika sonra, tekne Fransız sularına ulaştı. 

Belgelere göre, operatörler Dover'daki İngiltere sahil güvenliğini uyardı. Yirmi dakika sonra, tekneden güncellenmiş konumu aldıktan sonra, Dover'a koordinatları göndererek, artık İngiliz sularında olduğunu söylediler. Kısa bir süre sonra İngiltere, teknenin Fransa'da olduğunu belirten bir mesaj gönderdi.

‘SORUŞTURMA SÜRERKEN…’

Ancak Fransız operatörler, teknenin Fransız sularında olduğunu bildirildiğinde bile, yolcuları yardım için İngiltere'yi aramalarını gerektiğini söylemeye devam etti. Le Monde gazetesi, sızan bir Fransız polis raporundan alıntı yaparak, İngiliz yetkililerin olay yerine bir kurtarma gemisi gönderdiğini, ancak daha yakın olduğu için Fransa'dan devriye botu Le Flamant'ı göndermesini istediklerini söyledi.

Görevdeki lidere görülmemiş yolsuzluk suçlaması Görevdeki lidere görülmemiş yolsuzluk suçlaması

İngiltere hükümetinden yapılan açıklamada, soruşturma sırasında "daha fazla yorum yapmanın uygun olmayacağı" belirtildi ve ülkenin "bu tehlikeli geçişlerin arkasındaki insan kaçakçılığı çetelerini bozmak için uluslararası ortaklarımızla yorulmadan çalıştığını" söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER