ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı son anket çalışmasında katılımcılara, "Sakarya ve Bursa'da bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi. İki ilde de bir önceki seçimde AAK Parti en yakın rakibine 18 ve 11 puan fark atmıştı.  

Türkiye'de son seçimlerde en yüksek oy oranına sahip AAK Parti'nin iki ildeki son durumu araştırıldı. ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki Sakarya ve Bursa'da yapılan anketi sosyal medya hesabından paylaştı.

Pösteki paylaşımına, "AK Parti'nin iki kalesindeki son durum" notunu düşerken Bursa ve Sakarya'daki ortaya çıkan tablo dikkat çekti. 

YÜZDE 11'LİK KAYIP

Bursa'da bir önceki seçimde yüzde 46,2 destek gören AAK Parti'nin son ankete göre bu pazar seçim yapılması durumunda yüzde 11'lik bir kayıp yaşayarak yüzde 35,1 oy alacağı tahmin ediliyor. CHP'nin oyunu yüzde 3,5 artırarak 26,2'ye, İYİ Parti'nin ise yüzde 8,4 artışla yüzde 20,8'e ulaşması bekleniyor. Bu sonuçlara göre AAK Parti'nin yüzde 11'lik kaybının CHP ve İYİ Parti'ye dağıldığı görülüyor.

Sakarya'da ise AAK Parti önceki seçimlerde yüzde 58,2 oranında oy almıştı. 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılan son ankette AAK Parti'nin oyunun yaklaşık yüzde 18 kayıpla yüzde 40.4'e gerilediği görülüyor. Önceki seçimde yüzde 9,4 oranında oy alan İYİ Parti'nin anket çalışmasındaki oyu yüzde 22,1'e yükselirken, son seçimde yüzde 13,7 oy alan CHP'nin ise yüzde 5.9'luk artışla yüzde 19,6'ya yükseldiği görülüyor.