İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “belediyelerde terör soruşturmaları” başlığıyla yaptığı açıklamada, soruşturma verilerini açıkladı. Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen ise Soylu'nun “Burada herhangi bir siyasi partiye yönelik farklılık, baskı, herhangi bir siyasi partiye yönelik bir anlayış söz konusu değil” sözlerini değerlendirdi.

'BELEDİYE SAYILARININ BAZ ALINMASI GEREK'

Özer: Depremzede öğrenciler farklı illere nakil edilebilecek Özer: Depremzede öğrenciler farklı illere nakil edilebilecek

AK Parti’nin 776, CHP’nin 263, İYİ Parti’nin ise 21 belediye başkanlığına sahip olduğunu kaydeden Esen, “Görüldüğü üzere siyasi partiler; eşit sayıda belediye başkanlıklarına sahip değildir. Örneğin AK Parti, CHP’nin üç katı civarında belediye başkanlığına sahip bulunmaktadır. Bu yüzden müfettiş görevlendirilmesi gibi faaliyet sonuçlarının nesnel değerlendirilebilmesi için partilerin kazandıkları belediye sayılarının baz alınması gerekir” ifadelerini kullandı.

Bu sayılar baz alındığında Soylu’nun açıklamalarının gerçeği yansıtmadığının altını çizen Esen, şu değerlendirmeyi yaptı:

Nitekim faaliyetlerin belediye başkanlıkları sayıları baz alınarak yapılmış bir dağılımında, araştırma/inceleme ve ön inceleme onayı verilmesi, soruşturma izni verilmesi ve özel teftiş yaptırılmasına ilişkin Bakanlık faaliyetlerinin muhalefet belediyeleri üzerinde yoğunlaştığı, muhalefet belediyelerine AK Partili belediyelerin üç katı kadar soruşturma izni verildiği sonucuna ulaşılmaktadır.

İçişleri Bakanı, AK Partili belediyeler için ortalama 1 müfettiş görevlendirmişken, CHP belediyelerde belediye başına 4 müfettiş görevlendirmiştir. Benzer durum; İYİ Partili belediyeler için geçerlidir.(Cumhuriyet)