Referandumu bir çeşit "savaş" olarak gören Akbayrak, "Evet" çıkması durumunda "Hayır" oyu veren vatandaşların eşlerinin ve kız evlatlarının, "Evet" oyu verenlere "helal" olacağını açıkça dile getiriyordu.

krt.com.tr'nin haberine göre, bazı takipçileri itiraz etmesine rağmen Akbayrak, herhangi bir geri adım atmadı ve iddiasını devam ettirdi. "Yoruma dayalı" ya da "yanlış anlaşıldı" denecek bir olay bırakmadı.

AK Parti döneminde İBB konuyla ilgili müfettiş görevlendirdi, Akbayrak soruşturma başlatılarak görevinden alındı. Ancak bu görevden alma kısa sürdü. Akbayrak AKP döneminde tekrar İBB'de Mezarlıklar Müdürlüğü'nde göz önünde olmayan bir işe başlatıldı.

YENİ GÖREVLENDİRME YAPILMIŞTI

Fuat Oktay'dan Kılıçdaroğlu'na: Bu kadar mı acizleştiniz? Fuat Oktay'dan Kılıçdaroğlu'na: Bu kadar mı acizleştiniz?

Akbayrak'a İBB yönetiminin CHP'ye geçmesinden sonrada 'ödül gibi' bir görevlendirme yapılmıştı. Albayrak Mezarlıklar Müdürlüğü'ndeki geri hizmet görevinden 'ön büroya' alınmıştı.

Gazeteci Cihan Güner Twitter hesabından yaşananlara isyan etmiş, sürekli olarak gündeme getirmişti. 3 Haziran 2020'de Twitter hesabından şu açıklamaları yapmıştı:

SKANDAL.. O SAPKIN GÖREVDE!

16 Nisan referandumu öncesinde 'Hayırcıların karıları-kızları bizlere helaldir' diyen Ömer Akbayrak, bu skandaldan sonra AKP'li yönetim tarafından önce göstermelik olarak açığa alındı, sonra da İBB Mezarlıklar Müdürlüğü emrine atandı. 

AK Parti'nin geri hizmete alarak tabut saydırdığı şahıs, yeni yönetim tarafından ön büroya alındı ve halkla muhatap oluyor.

Kızımıza savaş ganimeti olarak bakılmasına mı yanalım?

'Bu anlayış gitsin' diye oy verdiğimize mi yanalım?

Oy verdiklerimizin uygulamalarına mı yanalım?

PEŞİNİ BIRAKMAYACAK..

Güner'in aldığı cezayı üst mahkemeye taşıyacağı, bu işin peşini bırakmayacağı, gerekirse Anayasa Mahkemesi oradan da adaletli bir karar çıkmadığı durumda AİHM'e kadar gideceği öğrenildi. 

Arapkirli duruma canlı yayında şu ifadelerle isyan etti:

"Cihan Güner, "Ömer Akbayrak halen İBB'de mezarlıklar müdürlüğünde çalışıyor ve halen karımıza kızımıza sövüyor muhtemelen" dedi ve bundan dolayı yargılanıyor bunu haber yaptığı için ve mahkum oluyor bu laflarından dolayı... Hükmün açıklanması geri bıraktırılma kaydıyla bir hüküm verildiyse de hakaret suçundan 105 gün adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi.

Birileri hakkında bir grup insan hakkında gariz ifadeler kullanan işte "karıları bize helaldir" bilmem ne anlamına gelecek bir ifade kullanan birini eleştirmeyeceksiniz, bir gazeteci olarak bunu haber de yapmayacaksınız. Bunu sineyi çekip bunu olmamış varsayıp bir de basın özgürlüğünden kaynaklanan bir hakla mahkum olacaksınız. Şaka gibi adeta"