Karara göre, Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Vekili Mutalip Ünal ve Sermaye Piyasası Kurulu Üyesi Ali Akay görevden alındı. Onların yerlerine ise, Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Vekili olarak Enver Usca, Sermaye Piyasası Kurulu Üyesi olarak da Bülent Murat Haholu atandı.

Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) SPK Başkan Vekili Muttalip Ünal ile SPK Üyesi Ali Akay’ı görevden alınmıştı. Mevzuatçı olarak bilinen bu iki üyenin bazı manipülatörlerin ve bunların iş yaptığı kişilerin işlerine engel teşkil ettiği ileri sürüldü.

mutalip unal
Mutalip Ünal

TOPLANTI 3 HAFTA ÖNCE YAPILDI

Ekonomimanşet'in özel haberine göre; bu iki üyenin görevden alınmasına sebep olan kurul toplantısı üç hafta önce yapıldı. Üç hafta önce yapılan kurul toplantısında Penta Teknoloji bedelsiz sermaye artırımı başvurusu, Scoter firmasının halka arz ön izin başvurusu, Bulls Girişimin Sermayesi tahsıisli sermaye artırımı başvurusu ve Oncosem Onkolojik Sistemler’in halka arz başvurusu konuları görüşüldü. Scoter firmasının halka açılma ön izin başvurusu kotasyon şartlarına uygun olmadığı, Bulls Girişimin Sermayesi tahsisli başvurusunda girecek ortak hakkında çok sayıda işlem yasağı, manipülasyon, idari para cezası, evrakta sahtecilik, kara para incelemesi vs. olduğu ve tebliğde bulunan itibar şartının sağlanmadığı, Oncosem Onkolojik Sistemler’in halka açılma başvurusunda ortaklar ve faaliyetlerle ilgili çok sayıda sorunlar olduğu konusunda görüşler bildirildi ve bu dosyalar incelemeye alındı.

ali akay foto spk
Ali Akay

DOSYALAR KURULDAN GEÇMEYİNCE…

Penta Teknoloji bedelsiz sermaye arttım başvurusu ise bu iki üyenin manipülasyon incelemesi ve kısa sürede yüzde 1500 fiyat artışı olduğundan ret oyu kullandı ama oy çokluğu ile geçti. Bu dosyalar kuruldan iki üye görevden alındı. Öte yandan birilerine bu iki üye giderse bu dosyalar rahat geçer sözü mü verildi? Tartışmalarını akıllara getirdi.

DÖRT ŞİRKET MANİPÜLATÖRLERLE BAĞLANTILI

Penta Teknoloji, Bulls Girişim, Scoter firması ve Oncosem Onkolojik sistemler’in ortak noktası manipülatörlerle bağlantısının olması. 

enver cevik foto
Enver Çevik

ENVER ÇEVİK İSMİ

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan enflasyon açıklaması Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan enflasyon açıklaması

EC Yatırım Holding, Scoter firmasının yüzde 15 oranında ortağı. Bu şirket de yaptığı manipülatörleler gündeme gelen  Enver Çevik’e ait.