Başkan Büyükekşi kafaları karıştırmıştı... TFF'den yabancı oyuncu açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yabancı oyuncu kuralının aynı devam edeceğini ancak 14 oyuncu dışında kalan sadece kontenjan açıldığında yapılan tescil işlemini değiştirerek kolaylık getirmek adına tüm yabancı oyuncu transferlerini tescil edeceğini açıkladı.

Spor 07.07.2022, 10:37
Başkan Büyükekşi kafaları karıştırmıştı... TFF'den yabancı oyuncu açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu,  transfer dönemi içerisinde yabancı oyuncu transferlerinin daha rahat yapabilmesi için takımların imzalamış oldukları sözleşmeleri tescil edeceğini bildirdi.

Önceki kurala göre eğer takımda 14 yabancı oyuncu varsa ve bu oyuncuların sözleşmesi devam ediyorsa yeni yabancı oyuncu transferinin tescili kontenjan boşalmadan yapılamıyordu. 

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) yabancı oyuncu kuralıyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

"TFF Yönetim Kurulu tarafından, kulüplerimize devam eden transfer sürecinde kolaylık sağlamak ve A Takım Listelerini daha rahat oluşturabilmeleri amacıyla, yabancı kuralı korunarak 2022-2023 Futbol Sezonu İlan Edilmesi Gereken Hususlar'ın "Süper Lig Futbolcu Uygunluğu" ve “TFF 1. Lig Futbolcu Uygunluğu”nda yeni bir düzenlemeye gidildi. 

Buna göre; Süper Lig kulüplerinin A Takım Listesinde bulunduracağı en fazla 14 yabancı kuralı devam edecek olup, transfer dönemi içerisinde yabancı oyuncu transferlerini daha rahat yapabilmeleri için imzalamış oldukları sözleşmeler tescil edilecektir. 

Transfer dönemi bitiminde ise A Takım Listesine yazılacak 14 yabancı futbolcu dışında kulübe tescili devam eden yabancı futbolcular, müsabakalarda oynayamayacağı gibi her bir futbolcu için kulüpler Federasyona 500.000 TL alt yapı fon bedeli ödeyecektir.

Söz konusu düzenleme ile TFF 1. Lig kulüpleri için de A Takım Listesinde 8 yabancı uyruklu oyuncu bulundurma kuralı devam edecek, ancak kulüpler transfer sürecinde yeni yabancı uyruklu transferlerini tescil ettirme imkanı bulacaktır.   

Transfer dönemi sonunda 1. Lig kulüplerinin sözleşmeli oyuncu sayısı 8'in üzerine çıktığı takdirde, A Takım Listesine alınmayan oyuncular müsabakalarda oynayamayacaktır."

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu