Dünya Kupası’ndan vazgeçtiler: İngiltere ve İrlanda Euro 2028 için bastırıyor 

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler ve İrlanda Cumhuriyeti'nin futbol federasyonları yaptıkları ortak açıklamada, 2028 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak için bir teklif planlarını açıkladılar. 

Spor 07.02.2022, 16:39
Dünya Kupası’ndan vazgeçtiler: İngiltere ve İrlanda Euro 2028 için bastırıyor 

Beş federasyon, 2030 Dünya Kupası için teklif verme hedefini kenara bıraktı ve büyük uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapmanın ekonomik etkisini ve tahmini maliyetlerini analiz eden bir fizibilite çalışmasının ardından Avrupa Kupası’na odaklanacak. 

‘BEŞ YÖNLÜ İŞBİRLİĞİ’ 

Açıklamada, "Bir Avrupa Kupası’na ev sahipliği yapmak, turnuvanın çok daha düşük bir teslimat maliyeti taşıması ve faydaların daha erken gerçekleşmesi ile benzer bir yatırım getirisi sunuyor" denilerek, "İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti'nin 2028'de UEFA ve Avrupa futboluna özel bir şey sunabileceğine inanıyoruz. Takımlar ve taraftarlar için harika bir deneyim sağlayacak kompakt ve benzersiz beş yönlü bir ev sahipliği işbirliği" diye eklendi. 

‘OTOMATİK KATILIM GARANTİ DEĞİL’ 

UEFA, Ekim ayında, 2028 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmakla ilgilenen ülkelerin Mart ayına kadar tekliflerini onaylamaları gerektiğini söyledi. Bununla birlikte, Avrupa'nın futbol yönetim organı, ikiden fazla ülkenin ortak teklif vermesi halinde ev sahibi olarak turnuvaya otomatik katılımın garanti edilmeyeceğini de söyledi. 

Teklif sahipleri Nisan ayında, ev sahipleri ise Eylül 2023'te belirlenecek. İtalya da 2028 veya 2032 Euro'ya ev sahipliği yapmak için bir teklif sunmayı planlıyor. 
Asgari gereksinimler, biri en az 60 bin kapasiteli 10 stadyumun ve en az 50 bin koltuklu iki stadyumun bulunmasını içeriyor. Covid-19 pandemisi nedeniyle 2021'e ertelenen Euro 2020, Avrupa'nın birçok ev sahibi şehrinde gerçekleştirildi ve İngiltere, 90 bin kapasiteli Wembley Stadyumu'nda yarı final ve final de dahil olmak üzere birkaç maça ev sahipliği yaptı. (Reuters)

Yorumlar (0)
19
az bulutlu