Futbol aşkı kriz dinlemiyor: Avrupa futbolunda gelirler artıyor

Yeni yayınlanan bir rapora göre, Avrupa’da futbol gelirleri, 2020-21 sezonunda çoğu stadyumlarda taraftar eksikliğine rağmen yüzde 10 arttı.

Spor 18.08.2022, 14:55
Futbol aşkı kriz dinlemiyor: Avrupa futbolunda gelirler artıyor

Sezon, Covid-19 pandemisinin neredeyse tüm maç günü gelirlerini azalttığı başka hiçbir sezona benzemiyordu, ancak Deloitte'nin Yıllık Futbol Finansmanı İncelemesi, endüstrinin kıta genelinde 27.6 milyar euroluk gelirle ayakta kaldığını gösterdi.

İTALYA LİGİNDE DUDAK UÇUKLATAN ARTIŞ

İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa'daki beş büyük lig, Serie A'nın geliri yüzde 23 artarak 2.5 milyar avroya ve Premier Lig yüzde 8 artışla 5.5 milyar avroya ulaşmasıyla birlikte toplamda yüzde 3'lük bir gelir artışı yaşadı. Raporda, Avrupa gelirlerindeki artışın arkasında bir önceki sezondan ertelenen yayın gelirleri, Serie A'da yüzde 48 ve kıta genelinde oynanan Euro 2020 turnuvasının başarısının yer aldığı belirtildi.

‘İNATÇI BÜYÜME’

Deloitte Sports Business Group'un lider ortağı Tim Bridge, "2020-2021 sezonunda Avrupa'daki kulüplerin önemli bir kısmı kapalı kapılar ardında veya düşük kapasitede oynadı ve bu da maç günü gelirlerinin neredeyse tamamen kaybolmasına neden oldu. Avrupa futbol pazarının geçtiğimiz yıl gelir açısından inatçı bir büyüme elde etmesi, endüstrinin direncinin, yayın anlaşmalarının sağladığı değerin ve avrupa turnuvasının başarısının kanıtıdır" dedi. 

Ancak etkileyici rakamların ardındaki tablo her yerde olumlu değildi. Bundesliga ve La Liga yüzde 6 daralırken, beş büyük ligden yalnızca Premier Lig, kulüplerin toplam faaliyet karlarında 49 milyon sterlinden 479 milyona çıkan bir artış gördü. (Reuters) 

Yorumlar (0)
23
açık