Nihat Özdemir'den 'Yeni yayıncı kuruluş' açıklaması

Dün atıldığı bir forumda Süper Lig'in yayın ihalesiyle ilgili yaptığı açıklama yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, “yeni yayıncı kuruluşla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Spor 28.10.2021, 12:22 28.10.2021, 12:25
Nihat Özdemir'den 'Yeni yayıncı kuruluş' açıklaması

BeIN Sports ile anlaşmlarının son senesine girilmesi nedeniyle gelecek sezon için yeniden yayın ihalesi yapılacak. Dün katıldığı bir forumda konu hakkında açıklama yapan Özdemir, çeşitli açıklamalarda bulundu. 

İşte açıklamalar:

“O FİRMAYLA ÇALIŞMAYA BAŞLADIK"

“Dört kişi Kulüpler Birliğinden, dört kişi TFF’den, bir de sekreterlik yapsın diye TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş’ı da yayın ihalesi kuruluna alarak çalışmaya başladık. Birinci kademede bize mutlaka bir danışman gerektiği kararını verdik. Danışman aramaya başladık. Dünyada bu konuda ses getiren danışman firmalarından birini seçtik. O firmayla anlaşmayı yaptık ve o çalışmalara başladık. Kasım, aralık ve ocak içinde ihaleyi sonlandıracağız.”

“ÇOK YAKIN ZAMANDA BİR ARAYA GELECEĞİZ”

“Bir paketleme olacak. Danışma kurulu çalışmalar yapıyor. Çok yakın zamanda bir araya geleceğiz. Sürecin ne olacağını, 3 yıllık mı 5 yıllık mı yapalım, buna bakacağız. Bunun artı ve eksileri olabilir. Bunun kararını verip ilanımızı yapacağız, ne kadar çok talep gelirse o kadar etkili olacağına, kulüplerimize o kadar fayda getireceğine inanıyorum. Türkiye’deki ve dünyadaki ekonomik şartlar nedeniyle burada nasıl bir rakam çıkacağını tahmin etmenin zor olacağını düşünüyorum. İnşallah iyi bir rakamla bu işi sonlandıracağız. 2022-2023 sezonundan itibaren yeni yayıncı kuruluşla yolumuza devam edeceğiz.”

“BANKALARA DA TEŞEKKÜR ETMEMİZ GEREKLİ”

“Belki yüzde yüz çözüm olmasa dahi kulüplerimizin sıkıntılarına yüzde 70-80 çözüm olacak anlaşmalar yürürlükte. Bankalara da teşekkür etmemiz gerekli, Türk futbolu sıkıntı noktasına gelmişti, nefes almamızı sağladı. Kulüplerin mali yapılandırmalarını yaparak, mali disiplinleri sağladılar. Takım harcama limitlerini tespit eden lisans kurulumuz var. Takım harcama limitleriyle üçüncü sezonu geçiriyoruz. İlk sezon kulüplere ‘Limitin yüzde 30’unu harcayabilirsiniz.’ dedik. Daha sonra takım harcama limiti olan yüzde 30’u yüzde 15’e düşürdük. Aşan var mıdır yok mudur önümüzdeki günlerde belli olacak. Takım harcama limitlerinin sıfır olması gerekiyor. Fakat kulüplerimiz bize rakamsal olarak kayıplar yaşadıklarını gösterdi. Lisans kurulumuzun detaylı incelemesinden sonra bu seneye mahsus olmak üzere ‘Yüzde 25 takım harcama limitlerini aşabilirsiniz.’ dedik. Başka çaremiz yoktu.”
 

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur