Türkiye 'paralel' federasyon kurdu ortalık karıştı

Türkiye Wushu Federasyon Başkanvekili Abdurrahman Akyüz, geçtiğimiz hafta 'EUWUF' adlı yeni bir Avrupa Federasyonu kurdu. Avrupa Wushu Federasyonu ise bu federasyonun korsan olduğunu iddia etti ve Türkiye’nin üyeliğini feshetti... Haberi duyan 'Türkiye'nin oluşturduğu federasyonun' üyeleri ise birer birer istifa etmeye başladı. İşte trajikomik olayın detayları...

Spor 19.01.2021, 11:21
Türkiye 'paralel' federasyon kurdu ortalık karıştı

Aile arasında turnuva skandalıyla gündeme gelen Türkiye Wushu Federasyonu, 4 Ocak 2020’de Türkiye'nin başını çektiği EUWUF adlı paralel bir Avrupa Federasyonu oluşturdu.

Bu federasyona Andorra, Ermenistan, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Karadağ, Kuzey Makedonya, Slovenya ve Sırbistan üye yapıldı.


'Orjinal' Avrupa Wushu Federasyonu durumu görünce harekete geçti. Türkiye'nin oluşturduğu federasyona üye olan ülkelerin spor bakanlıklarına uyarı yazısı yolladı.

Bunun üzerine birçok ülke Akyüz’ün kurulumunda önemli rol oynadığı EUWUF’tan ayrıldı ve EWUF’a geri döndü. 

Gelişme sonrası, Abdurrahman Akyüz’ün başkanvekili olduğu federasyonun üye sayısı beşe indi. Türkiye'nin federasyonunda yalnızca Belçika, Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan ve Güney Kıbrıs kaldı...

EWUF’un konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise Abdurrahman Akyüz’ün kurucularından olduğu federasyona üye olan ülkelerin resmi turnuvalara katılamayacağı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: 
”Türkiye Wushu Federasyonu herhangi bir EWUF etkinliğine katılamaz. Bu ülkeden gelen sporcuların EWUF bayrağı altında bağımsız sporcular olarak yarışmasına izin vereceğiz. Amacımız her zaman sporcuyu korumak.”
 

Yorumlar (0)
17
açık